OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Wirtualne oprowadzanie po wystawie //Antropocen// | #MOCAKonline!

Przejdź do wystawy

Wirtualne oprowadzanie po wystawie Antropocen | #MOCAKonline!

14.04.2021 godz. 19

Opublikowano: 01.04.2021

W środę 14 kwietnia o godzinie 19 zapraszamy na oprowadzenie online po wystawie Antropocen. O pracach opowiedzą Mirosława Bałazy (kuratorka wystawy) oraz Helena Postawka-Lech (pracowniczka Działu Wiedzy o Sztuce).

Na ekspozycji w Galerii Re prezentujemy prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z pracowni rzeźby i pracowni interdyscyplinarnej. Te obiekty, fotografie, wideo oraz instalacje są inspirowane terminem „antropocen” – głównym tematem Open Eyes Economy Summit z 2020 roku. W 2000 roku Paul Crutzen, holenderski chemik i meteorolog, laureat Nagrody Nobla, ukuł taką nazwę dla obecnej epoki geologicznej. „Antropocen” określa świat, którego ekosystem został – najprawdopodobniej nieodwracalnie – zmieniony przez człowieka. Równocześnie jednak właśnie w tej epoce człowiek zaczyna uświadamiać sobie niepokojące skutki swojej działalności. Przestajemy traktować przyrodę jako samonaprawiający się mechanizm. Już wiemy, że wymaga ona naszego wsparcia i troski.

Prezentowane na wystawie prace wyrażają niepokój oraz utratę poczucia bezpieczeństwa w związku z prognozowaną katastrofą klimatyczną. Natura nie wytrzymuje już ludzkich ambicji i ingerencji. Dlatego artyści próbują wygenerować jej symulację – postprzyrodę, twór odporny na ekspansywność człowieka.

Więcej informacji o wystawie >>

Zwiedzanie odbędzie się wyłącznie w formie transmisji online za pośrednictwem platformy PLAY KRAKÓW. Udział 2 zł, bilety do kupienia pod tym linkiem >>