OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Współpraca syryjskiej poetki Kholoud Charaf z Biblioteką MOCAK-u

Współpraca syryjskiej poetki Kholoud Charaf z Biblioteką MOCAK-u

Opublikowano: 23.08.2018

Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka MOCAK-u współpracuje z Kholoud Charaf, syryjską poetką, krytyczką sztuki i publicystką, która przebywa w Krakowie jako stypendystka programu ICORN – Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia dla pisarek i pisarzy, którzy z powodu prześladowań nie mogą żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie.

Kholoud Charaf po ukończeniu medycyny na Uniwersytecie w Damaszku pracowała jako technik medyczny. Podjęła studia literaturoznawcze, które przerwał wybuch wojny domowej w Syrii. Jako pomoc medyczna w kobiecym więzieniu w Al-Suwaydzie była świadkiem wielokrotnego łamania praw człowieka. Za próby ujawnienia tych procederów spotkała się z groźbami ze strony władzy. W Syrii angażowała się w pomoc dla ofiar, uczyła też dzieci pozbawione przez wojnę dostępu do edukacji. W 2016 roku ukazał się jej debiutancki tom Resztki motyla. Podczas pobytu w Krakowie, który potrwa do 2019 roku, pisarka zamierza poświęcić się pracy nad drugą książką poetycką oraz prozą dokumentującą sytuację w Syrii.

W wybrane wtorki w Bibliotece MOCAK-u można spotkać syryjską poetkę Kholoud Charaf. Polecamy wcześniej umówić się na spotkanie pod adresem biblioteka@mocak.pl lub telefonicznie: 12 263 40 36. Serdecznie zapraszamy!

 

Więcej informacji o autorce i jej pobycie w Krakowie: