OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Wystawa Jerzego Nowosielskiego w Düsseldorfie

Wystawa Jerzego Nowosielskiego w Düsseldorfie

Opublikowano: 29.08.2023

Z okazji 100 rocznicy urodzin Jerzego Nowosielskiego Instytut Polski w Düsseldorfie przygotował wystawę pt. Sztuka Jerzego Nowosielskiego: kobieta, plaża, ulica, samochód, cerkiew… Kuratorką wystawy jest Maria Anna Potocka.

Otwarcie wystawy: czwartek, 31 sierpnia 2023, g. 19
Galeria Instytutu Polskiego w Düsseldorfie
Czas trwania wystawy: 31.8. – 17.11.2023

Jerzy Nowosielski (7.1.1923 – 21.2.2011) malarz, rysownik, pedagog, filozof i teolog prawosławny. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon przedstawianych w metafizycznych kompozycjach figuralnych i pejzażach oraz za jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Większość życia mieszkał w Krakowie, gdzie należał do środowiska skupionego wokół Tadeusza Kantora i Grupy Krakowskiej. Jako syn ukraińskiego Łemka i spolonizowanej Austriaczki był wychowywany na pograniczu kultury polskiej i ukraińskiej.

Kuratorka wystawy Maria Anna Potocka  pisze „Jerzy Nowosielski to arka przymierza między kulturą prawosławia a kulturą katolicką. Prawa obu religii przerabiał na własną korzyść. Brał z każdej to, co wzniosłe i mistyczne. (…) Najważniejszym bohaterem jego sztuki jest kobieta, która na obrazach ma wiele wcieleń. Pojawia się jako święta lub bogini, czasem jako kapitan statku albo sportsmenka, w wersjach skrajnych jako zdrajczyni lub ofiara. Za tą fascynacją stało uznanie dla piękna i doskonałości kobiet.  Wszystkie postaci jego kobiet – oraz mężczyzn – to bohaterowie uwolnieni z ikon. I patrzy się na nie jak na świętych w ikonach.”  Wystawa prezentuje 20 oryginalnych serigrafii Jerzego Nowosielskiego.

Jego sztuka wciąż jest uznawana za zjawisko unikatowe, łączące w sobie strefę sacrum i profanum.

Jerzy Nowosielski reprezentował m.in.  Polskę na Biennale w Wenecji (1956) i w São Paulo (1959). W roku 1960 jego obraz „Wiolonczelista” został wytypowany do nagrody Solomona Guggenheima w Nowym Jorku.