OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

„Wyszukaj Klasyka” o Romanie Ingardenie. Spotkanie online

„Wyszukaj Klasyka” o Romanie Ingardenie. Spotkanie online

08.07.2020 godz. 18

Opublikowano: 03.07.2020

Kraków Miasto Literatury UNESCO w środę 8 lipca o godzinie 18 zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Wyszukaj Klasyka”, którego bohaterem będzie Roman Ingarden. W rozmowie udział wezmą prof. Karol Tarnowski oraz prof. Krzysztof Ingarden. Dyskusję poprowadzi Marcin Wilk. Transmisja ze spotkania odbędzie się na profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku.

Filozof, jeden z najtęższych umysłów w Polsce XX wieku, ale prywatnie także fotograf, pianista, skrzypek – badanie biografii Romana Ingardena co rusz dostarcza nieoczekiwanych odkryć.

Urodził się w 1893 roku w Krakowie. Studia w niemieckiej Getyndze i Fryburgu Bryzgowijskim przyniosły mu okazję do poznania Edmunda Husserla, który stał się jego intelektualnym przewodnikiem i którego fenomenologiczną myśl rozwijał i interpretował przez całe życie, wprowadzając w nie własną, autorską perspektywę. Przed wojną nauczał i wykładał w Lublinie, Warszawie, Toruniu i Lwowie, w którym spędził okupację. Po 1945 roku jak wielu polskich pisarzy i uczonych trafił ponownie do Krakowa, gdzie związał się z Uniwersytetem Jagiellońskim. Odsunięcie od pracy dydaktycznej w latach 50. zrekompensował sobie między innymi intensywnym rozwijaniem pasji fotograficznej, czego wybrane efekty można teraz poznać bliżej na wystawie w MOCAK-u.

Opublikował łącznie ponad 200 prac po polsku i niemiecku, w tym swoje najważniejsze dzieło Spór o istnienie świata. Wcześniej pod wielkim wrażeniem myśli i osoby Ingardena pozostawał między innymi Witkacy, który poświęcił mu znany portret, zaś w powojennym kręgu uczniów i uczennic oraz przyjaciół i przyjaciółek znajdowali się również Halina Poświatowska, Józef Tischner i Karol Wojtyła.

Jak zauważył Adam Zagajewski w dokumencie Małgorzaty Niecieckiej-Mac wyemitowanym niedawno w TVP Kultura, w szarej rzeczywistości Polski i Krakowa doby PRL-u seminaria i wykłady Ingardena były intelektualnym oknem na świat. Obok znaczącego wpływu jego myśli między innymi na współczesną estetykę uwagę zwraca mocne etyczne ukierunkowanie poszukiwań Ingardena. „Kto chce być filozofem, musi raz zacząć żyć intelektualnie na własną odpowiedzialność” – pisał w jednym z najbardziej znanych swoich tekstów.

W tym roku przypada 50. rocznica śmierci czołowego polskiego filozofa. Specjalną uchwałą Sejm RP ogłosił rok 2020 Rokiem Romana Ingardena. Podczas spotkania goście postarają się zbliżyć do fenomenu Ingardena jako filozofa i jako nieprzeciętnej osobowości na tle czasów, w których żył. (z materiałów organizatora)

Partnerzy spotkania: MOCAK, Uniwersytet Jagielloński

Przy UJ działa Centrum Badań Filozoficznych oraz cyfrowe archiwum Romana Ingardena: http://ingarden.archive.uj.edu.pl

Spotkanie wzbogacą archiwalne fotografie udostępnione dzięki życzliwości Krzysztofa Ingardena.

Przypominamy, że wystawę Roman Ingarden. Filozof i fotograf można oglądać do 27 września.

prof. Karol Tarnowski (ur. 1937) – filozof, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Redaktor naczelny serii Filozofia Religii wydawnictw Znak i Homini, członek Polskiej Akademii Nauk, w swojej pracy inspiruje się między innymi fenomenologią, egzystencjalizmem i francuską filozofią ducha. Romana Ingardena poznał podczas studiów na UJ.

prof. Krzysztof Ingarden (ur. 1957) – architekt, wykładowca akademicki, członek Polskiej Akademii Umiejętności, laureat Honorowej Nagrody SARP i wielu innych nagród polskich i międzynarodowych, współzałożyciel i prezes biura JET Atelier oraz Ingarden & Ewý Architekci. Autor i współautor projektów między innymi Centrum Kongresowego ICE Kraków, Małopolskiego Ogrodu Sztuki i Pawilonu Wyspiańskiego w Krakowie, a także Ambasady RP w Tokio. Wnuk Romana Ingardena.

Marcin Wilk (ur. 1978) – dziennikarz, kurator programów literackich. Publikował na łamach między innymi „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju”, „Czasu Kultury”, „Dekady Literackiej”, „Ha!artu”, „Radaru” i „Lampy”. Autor książek biograficznych o Annie Jantar (Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia) i Irenie Kwiatkowskiej (Kwiatkowska. Żarty się skończyły). Niedawno ukazała się jego książka Pokój z widokiem. Lato 1939. Prowadzi blog książkowy Wyliczanka (www.wyliczanka.eu).

Więcej informacji o spotkaniu w cyklu Wyszukaj Klasyka pod tym linkiem.