OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Atrakcje turystyczne Krakowa

Atrakcje turystyczne Krakowa

Zwiedzanie Krakowa niesie ze sobą wiele przyjemności. To najbardziej interesujące i jedno z najczęściej odwiedzanych miast Polski. Znajduje się tu mnóstwo atrakcji i zabytków, które przyciągają ogromną liczbę turystów z całego świata.


Miejscem, którego z pewnością nie można pominąć w programie turystycznym, jest dzielnica Zabłocie. Obecnie jest to jedna z najciekawszych dzielnic w Polsce i jedno z najważniejszych obszarów rozwojowych Krakowa. Położone w spacerowej odległości od centrum, historycznie naznaczone jako miejsce, na którego terenie funkcjonowało getto i Fabryka Schindlera , w czasach powojennych zostało niemal całkowicie zindustrializowane.

Obecnie między innymi dzięki Muzeum Sztuki Współczesnej zachodzi tu proces rewitalizacji poprzez kulturę. Muzeum znajduje się w dawnych halach Fabryki Schindlera i stanowi obecnie jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. To nowoczesna instytucja kulturalna otwarta dla zwiedzających od maja 2011 roku. Jej program obejmuje prezentację międzynarodowej sztuki najnowszej, edukację oraz projekty badawcze i wydawnicze. Dwa najważniejsze cele, które stawia przed sobą MOCAK, to przedstawianie sztuki ostatnich 20 lat w kontekście powojennej awangardy i konceptualizmu oraz wyjaśnianie sensu tworzenia sztuki poprzez wskazywanie jej poznawczo-etycznych wartości i powiązań z codziennością. Działalność Muzeum opracowywana jest z myślą o zróżnicowanych grupach odbiorców. Dział Edukacji MOCAK-u poprzez swoją działalność stara się upowszechniać ideę społeczeństwa otwartego na sztukę, w którym każdy, bez względu na wiek czy status społeczny, zaproszony jest do rozmowy na jej temat.

Wystawa Kolekcji MOCAK-u znajduje się na poziomie pierwszym, na drugim zaś można oglądać wystawy czasowe. W mniejszym budynku zlokalizowana jest galeria z tymczasowymi wystawami indywidualnymi. Na terenie MOCAK-u mieści się także biblioteka, księgarnia, kawiarnia oraz pracownia konserwatorska sztuki współczesnej.
Muzeum w stałej kolekcji posiada prace artystów z całego świata, znajdziemy tutaj między innymi prace Tomasza Bajera, Edwarda Dwurnika, Krištofa Kintery, Jarosława Kozłowskiego, Roberta Kuśmirowskiego, Larsa Laumanna, Marii Stangret czy Krzysztofa Wodiczko.

Całkowita powierzchnia użytkowa Muzeum wynosi około 10 tysięcy m2.
 Budynek jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, szczególnie osób z niepełnosprawnością ruchową.

 

Zobacz aktualne wystawy

 

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
ul. Lipowa 4
30-702 Kraków

Godziny otwarcia Muzeum:
wtorek–niedziela 11–19
e-mail: recepcja@mocak.pl
tel. +48 12 263 40 00