Autobus MOCAK-u w Lanckoronie
Autobus MOCAK-u w Lanckoronie
14.07.2019 godz. 16
Opublikowano: 09.07.2019
W niedzielę 14 lipca o godz. 16 zapraszamy na oficjalną inaugurację projektu Muzeum u Ciebie – mobilnej wystawy sztuki współczesnej zaaranżowanej w autobusie MOCAK-u! Odbędzie się ona na rynku w Lanckoronie, w ramach festiwalu Terra Artis (14–21 lipca). Tym samym rozpoczynamy nasz objazd od Małopolski!
Na wystawie zaprezentujemy wideo, fotografie oraz niewielkie instalacje, aranżowane przez artystów w gablotach. Na potrzeby wystawy nowe prace stworzyli Krzysztof M. Bednarski, Kamil Kukla, Piotr Lutyński i Adam Rzepecki. Również stronę zewnętrzną pojazdu potraktowaliśmy jak ścianę ekspozycyjną.
Zachęcamy do odwiedzania muzealnego autobusu przez cały czas trwania festiwalu w godzinach 10–13 i 15–18. Można będzie nie tylko zwiedzić wystawę z przewodnikiem, ale również skorzystać z otwartej strefy twórczej dla dzieci i dorosłych.
- Otwarte warsztaty Drzewo wiadomości
Przez cały czas trwania festiwalu zapraszamy do udziału w otwartych warsztatach inspirowanych pracą Oskara Dawickiego Drzewo wiadomości. Uczestnicy poznają bliżej twórczość tego artysty oraz zreinterpretują symbolikę drzewa wiadomości w kulturze. Każdy, niezależnie od wieku, w dowolnym momencie będzie mógł się włączyć w dekorowanie rajskiej jabłoni. Udział nie wymaga zgłoszeń. 20 lipca o godz. 13 w ramach zakończenia warsztatów posadzimy jabłonkę w ogrodzie Muzeum Etnograficznego Ziemi Lanckorońskiej.
Oskar Dawicki (ur. 1971) – twórca performansów, wideo i instalacji. Współzałożyciel grupy Azorro. Bohater książki W połowie puste (2010) autorstwa Łukasza Gorczycy i Łukasza Rondudy oraz filmu Performer (2015) Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy. W swojej twórczości z dużą dozą ironii i humoru eksploruje temat tożsamości artysty i jego statusu ekonomicznego. Występuje przeciwko politycznej wizji świata, walczy o prawo jednostki do indywidualizmu i wolności porażki. Podejmuje także problem konfrontacji artysty z publicznością.
Więcej informacji o pracach artysty w Kolekcji MOCAK-u >>
Przewodniczki/edukatorki:
Anna Pyzik – bibliotekarka, edukatorka, animatorka kultury. Adiunktka w MOCAK-u, w Dziale Wiedzy o Sztuce. Współzałożycielka krakowskiego Foodsharingu. Instruktorka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Edyta Wyżga – historyczka sztuki, edukatorka i koordynatorka projektów artystycznych. Obecnie pracuje w MOCAK-u, w Dziale Wiedzy o Sztuce. W 2018 roku współorganizowała pierwszą edycję Krakowskiego Salonu Sztuki.
- Warsztaty Partytury
Zapraszamy uczestników Festiwalu do udziału w warsztatach inspirowanych partyturami muzycznymi artystów z Kolekcji MOCAK-u (między innymi Krzysztofa Pendereckiego, Dicka Higginsa, Bogusława Schaeffera). Spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury rozpocznie prelekcja. Uczestnicy poznają zapisy muzyczne różnych artystów, a następnie stworzą własne prace. Na podstawie powstałych partytur zostanie odegrany koncert.
Zajęcia odbędą się w czwartek, 18 lipca, w dwóch grupach wiekowych: 15–16.30 (8–12 lat) i 16.30–18 (13–15 lat).
Prowadzenie:
Paulina Mędrala – historyczka sztuki, studiowała na Uniwersytecie Wiedeńskim. Współpracowała między innymi z Weltmuseum w Wiedniu, Inverleith House Gallery w Edynburgu i Sotheby’s Institute of Art w Londynie. Obecnie pracuje w MOCAK-u, w Dziale Sztuki.
Program wyjazdowy autobusu koordynuje Dział Wiedzy o Sztuce MOCAK-u. Osoby i instytucje, które chciałyby zaprosić muzealny autobus do swojej miejscowości, prosimy o kontakt e-mailowy (edukacja@mocak.pl) z miesięcznym wyprzedzeniem w celu uzgodnienia szczegółów.