OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Drogi do wolności// - malowanie muralu na Zabłociu

Drogi do wolności - malowanie muralu na Zabłociu

21 sierpnia 2011 roku w ramach Lata w MOCAK-u miały miejsce warsztaty zatytułowane Drogi do wolności. Siedemnastu uczestników z pomocą muralisty Mikołaja Rejsa, historyczki sztuki Iwony Wojnarowicz i pomysłodawczyni projektu Elżbiety Sali twórczo zmieniało dzielnicę Zabłocie.

Podczas pierwszej części warsztatów dzieci i młodzież poznały tajemniczych gości MOCAK-u – Winylki. Na kartach papieru zaprojektowały dla nich ubrania, a następnie wspólnie pomalowały każdą z zabawek. Po zajęciach plastycznych uczestnicy wysłuchali opowieści Iwony Wojnarowicz  na temat historii polskiego i światowego street artu.

Po zakończeniu pierwszej części spotkania zajęcia przeniosły się poza mury MOCAK-u. Dzieci i młodzież wraz z Mikołajem Rejsem udały się na ul. Kącik, gdzie na ścianie dawnej fabryki słodyczy Wawel czekał na nie niedokończony przez artystę mural. Najpierw uczestnicy przy pomocy farb, pędzli i sprayów ozdobili papierowe latawce, które miały stanowić integralną część graffiti. Następnie przybili je do ściany i tasiemkami połączyli z muralem. Na koniec uczestnicy uzupełnili brakujące elementy na rysunku Rejsa. Przy pomocy przedmiotów codziennego użytku i farb pomalowali postacie przedstawione na muralu.

Warsztaty Drogi do wolności należały do cyklu edukacyjnego  Her/My/His/story, organizowanego przez MOCAK we współpracy z Konsulatem Stanów Zjednoczonych.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii dokumentującej wydarzenie.