OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Janda, Lipska, Dzieciuchowicz, Potocka. Debata //Kobiety przynoszą nam wolność//

Janda, Lipska, Dzieciuchowicz, Potocka. Debata Kobiety przynoszą nam wolność

01.06.2019 godz. 15

Opublikowano: 16.05.2019

MOCAK i miesięcznik „Kraków” zapraszają w sobotę 1 czerwca o godzinie 15 na debatę Kobiety przynoszą nam wolność z udziałem Krystyny Jandy, Ewy Lipskiej, Igi Dzieciuchowicz i Marii Anny Potockiej.

Prowadzenie: Andrzej Morozowski (TVN24), Witold Bereś (miesięcznik „Kraków”).

Spotkanie odbędzie się w przestrzeni ekspozycyjnej Kolekcji MOCAK-u (poziom -1).

Liczba miejsc ograniczona. Informujemy, że pula zaproszeń na debatę się wyczerpała.

Wydarzenie odbędzie się w związku z uhonorowaniem Krystyny Jandy medalem „Za mądrość obywatelską” przez redakcję miesięcznika „Kraków” oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Wśród laureatów z poprzednich lat są między innymi prof. Andrzej Zoll, red. Jerzy Baczyński, Wiesław Myśliwski, prof. Adam Strzembosz.

Krystyna Janda – aktorka, reżyserka, felietonistka, dyrektorka artystyczna dwóch teatrów warszawskich, prezes Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Ukończyła także Szkołę Muzyczną I Stopnia i Studium Baletowe przy Operetce Warszawskiej. Debiutowała jeszcze w trakcie studiów, w spektaklu Teatru Telewizji Trzy siostry na podstawie dramatu Antoniego Czechowa rolą Maszy. Jej debiutem teatralnym były: Aniela w Ślubach panieńskich w Teatrze Ateneum i Dorian Gray w Portrecie Doriana Graya Oscara Wilde’a w Teatrze Małym. Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się w filmie Andrzeja Wajdy Człowiek z marmuru. Od lat 80. gra i pracuje nieprzerwanie. W teatrze zagrała ponad 60 ról – od antyku przez Szekspira do współczesnego repertuaru teatralnego, polskiego i światowego. W swoim repertuarze ma wiele monodramów, z których każdy był sukcesem. Zagrała także ponad 45 ról – od klasycznych do współczesnych – w Teatrze Telewizji oraz około 50 ról w filmach fabularnych. Jest laureatką wielu nagród i odznaczeń przyznawanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Została nagrodzona Złotą Palmą na festiwalu w Cannes za rolę w filmie Przesłuchanie i Medalem Karola Wielkiego w dziedzinie kultury za wkład w zjednoczenie Europy. Gra, śpiewa, reżyseruje, pisze felietony i dziennik internetowy, wydaje płyty i książki. Została wielokrotnie nagrodzona jako najpopularniejsza i najbardziej ceniona aktorka w kraju. Na koniec wieku XX przyznano jej w plebiscycie tygodnika „Polityka” tytuł najwybitniejszej aktorki stulecia kinematografii polskiej. W 2005 roku podjęła, jako jedna z pierwszych, wyzwanie stworzenia teatru działającego niezależnie od struktur państwowych, czym zmieniła rzeczywistość teatralną w Polsce. W tym celu założyła Fundację Krystyny Jandy na rzecz Kultury, której jest fundatorką i prezesem. Jej Fundacja stworzyła dwa teatry warszawskie, których Krystyna Janda jest dyrektorem artystycznym: Teatr Polonia i Och-Teatr. W roku 2014 została uhonorowana tytułem „Człowiek Wolności 25-lecia” w kategorii kultura. Początek roku 2019 przyniósł jej dwa bardzo ważne dowody uznania – międzynarodowe jury Festiwalu Filmowego w Sundance przyznało jej swoją jedyną nagrodę aktorską, a tygodnik „Polityka” w ramach nagrody Paszporty „Polityki” zaszczycił artystkę tytułem kreatora kultury.

Ewa Lipska – krakowianka, poetka, felietonistka, niegdyś redaktorka działu poezji Wydawnictwa Literackiego i dyrektorka Instytutu Polskiego w Wiedniu, członkini polskiego i austriackiego Pen Clubu oraz Polskiej Akademii Umiejętności i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2019 roku otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt pracy twórczej. Stała autorka miesięcznika „Kraków”.

Iga Dzieciuchowicz – teatrolożka i feministka. Współpracowała z „Didaskaliami”, „Notatnikiem Teatralnym”, „Gazetą Wyborczą” i portalem publicystyczno-społecznym „Polska Ma Sens”. Współautorka książki Bartoszewski. Droga (2016, z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetką). Na co dzień marketingowiec i dziennikarka „Codziennika Feministycznego”, stała felietonistka miesięcznika „Kraków”.

Maria Anna Potocka – filozof sztuki, kurator, dyrektor MOCAK-u. W latach 1972–2010 prowadziła galerie sztuki współczesnej (Galeria PI, Galeria Pawilon, Galeria Foto-Video, Galeria Potocka). Od 1973 roku tworzyła kolekcję sztuki współczesnej z Polski i zagranicy. W latach 2002–2010 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Autor książek: Malarstwo (1995), Rzeźba (2002), Estetyka kontra sztuka (2007), To tylko sztuka (2008), Fotografia (2010), Wypadek polityczny (2010), Nowa estetyka (2016), Zofia Posmysz. Szrajberka. 7566. Auschwitz 1942–1945 (2018) oraz wielu tekstów teoretycznych i filozoficznych.