OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Jednodniowe rezydencje artystów w Bibliotece//. Aleksandra Młynarczyk-Gemza

Jednodniowe rezydencje artystów w Bibliotece. Aleksandra Młynarczyk-Gemza

07.04.2023 godz. 13-16

Opublikowano: 07.03.2023

W piątek 7 kwietnia od godziny 13 do 16 w Bibliotece MOCAK-u można będzie spotkać się z artystką Aleksandrą Młynarczyk-Gemzą, której prace prezentowane są na wystawie Zapiski wariatki.

Aleksandra Młynarczyk-Gemza (1988) – artystka multimedialna, fotografka, performerka.
Pochodzi z ziemi żywieckiej, od 2008 roku mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, doktora sztuki (Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej). Odbyła liczne staże w galeriach sztuki współczesnej (między innymi w Pałacu Sztuki Współczesnej Galerii Narodowej w Pradze). Po studiach związana ze środowiskiem twórczym Fundacji Razem Pamoja i Kraków Art House. W swoich intermedialnych projektach chętnie przyjmuje perspektywę arteterapeutyczną. Przez ostatnie lata skupiona na cyklu fotograficznym przedstawiającym alternatywne portrety kobiet. Laureatka Nagrody Obraz Roku na II Krakowskim Salonie Sztuki 2019, stypendystka Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS i Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2022. Autorka książek: W stronę integracji cienia. Kobiecy foto-rytuał (Universitas, 2021), Zapiski wariatki (Znak, 2022), Płodozmian (Pamoja Press, 2022). Link do strony: aleksandra-mlynarczyk-gemza.format.com

Spotkanie inauguruje nowy cykl wydarzeń w MOCAK-u – jednodniowych rezydencji artystów w Bibliotece dających publiczności szansę na bezpośredni i nieformalny kontakt z twórcami, których prace można oglądać w Muzeum.