OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Sztuka opowieści//. Dyskutujemy o książce //Białe zęby// Zadie Smith

Sztuka opowieści. Dyskutujemy o książce Białe zęby Zadie Smith

22.04.2023 godz. 18

Opublikowano: 06.03.2023

W sobotę, 22 kwietnia, o godzinie 18 MOCAK oraz Katedra Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają do rozmowy o książce Białe zęby Zadie Smith (przeł. Zbigniew Batko, Znak, 2022).

Powieść, w której Londyn ożywa feerią barw i rozbrzmiewa mnogością dialektów, celebruje różnorodność, jednocześnie piętnując inność. Białe zęby Zadie Smith to historia o mieście paradoksów, istnym postkolonialnym labiryncie, w którym zabłądzić mogą zarówno bohaterowie, jak i czytelnicy. Pokonanie przynajmniej części jego zawiłości gwarantuje czytelniczą satysfakcję, intelektualną ucztę i literackie katharsis. Wspólnie stawmy czoła wyzwaniom tej złożonej narracji i zastanówmy się, czy bliżej jej do histerycznej hiperboli, czy literackiego geniuszu.

Dyskusja odbędzie się w Bibliotece MOCAK-u. To kolejne spotkanie w ramach nowej odsłony cyklu Sztuka opowieści. Dyskutujemy o książkach – rozmów o publikacjach, które w literacki sposób podejmują temat sztuki. Naszym celem jest swobodna dyskusja o współczesnej kulturze i zawiązanie społeczności czytelników. W 2023 roku za koncepcję oraz prowadzenie spotkań odpowiadają studenci i studentki krytyki literackiej UJ.

Spotkanie poprowadzą:

Katarzyna Piecuch – studentka krytyki literackiej i filologii angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego (specjalizacja literaturoznawcza). Jej zainteresowania badawcze obejmują dyskursy feministyczne i postkolonialne oraz zagadnienia okołotożsamościowe w literaturze. Miłośniczka twórczości Virginii Woolf i poezji.

Monika Staroń – absolwentka kierunku twórcze pisanie na Uniwersytecie Łódzkim. Obecnie studiuje krytykę literacką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Eksperymentuje pisarsko z hipertekstami i storytellingiem w technologii rzeczywistości rozszerzonej, a czyta wszystko, co związane z queerem, postkolonializmem i fantastyką.

Udział bezpłatny dla uczestników, bilety zostały ufundowane przez darczyńców.

Współorganizator: Katedra Krytyki Współczesnej Uniwersytetu Jagiellońskiego