OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Kichka: Life Is a Cartoon// na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

Kichka: Life Is a Cartoon na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

17.11.2018 godz. 18.15

Opublikowano: 02.11.2018

Podczas tegorocznego, 16. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej odbędzie się warszawska premiera filmu dokumentalnego Kichka: Life Is a Cartoon, wyprodukowanego przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen.

Projekcja odbędzie się 17 listopada o godzinie 18.15 w Muzeum Polin w ramach sekcji konkursowej długometrażowych filmów dokumentalnych. Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyser Delfiną Jałowik oraz producentem Jürgenem Kaumkötterem. Rozmowa będzie tłumaczona na język polski. Wstęp wolny.

 

Kichka: Life Is a Cartoon jest dokumentem, którego bohaterami są Henri Kichka i jego syn Michel. To opowieść o trudnej relacji z ojcem – ofiarą i świadkiem Zagłady. Kamera towarzyszy im między innymi podczas podróży do Belgii, Francji i Izraela. Film ukazuje wpływ Shoah na stosunki rodzinne. Ujawnia również potencjał narracyjny powieści graficznej, dzięki któremu tak trudny temat jak Holokaust może być przedstawiony odważnie i wnikliwie.

 


 

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej powstał w 2003 roku. Jest to pierwszy tego typu festiwal w Polsce i jeden z pierwszych i największych w tej części Europy. Zespół Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej od 15 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Jest przekonany, że myśląc o kulturze żydowskiej, nie można zapominać o Zagładzie – ale trzeba też patrzeć w przyszłość i budować jak najszerszą płaszczyznę dialogu międzykulturowego. Festiwal to miejsce spotkań, gdzie silnie obecna jest teraźniejszość, która wyrasta z historii. Podczas 15 dotychczasowych edycji zaprezentowano ponad 600 filmów z blisko 30 krajów i nagrodzono produkcje, które później były doceniane na największych światowych festiwalach – zdobywały między innymi Oscary i Złote Lwy. Festiwal co roku odwiedza kilka tysięcy widzów, którzy mają okazję zapoznać się z historią, kulturą i współczesnym życiem Żydów z diaspor i z Izraela.

www.wjff.pl >>