OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #16: Gertrude Stein | #MOCAKonline!

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #16: Gertrude Stein | #MOCAKonline!

04.07.2021 godz. 18

Opublikowano: 07.04.2021

W niedzielę 4 lipca o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na spotkanie online Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści, podczas którego będziemy rozmawiać o książce Gertrude Stein Autobiografia Alice B. Toklas.

Jej lektura stanie się dla nas okazją do refleksji nad zakorzenionymi w kulturze wizerunkami twórców i pamięcią o nich. Rozmowa będzie dotyczyła przenikania się dzieł sztuki i ich reprodukcji. Tradycyjnie zastanowimy się również, w jaki sposób sztuka może podejmować problemy narzucanych kobietom ról społecznych. Dyskusja to także okazją, by poznać wybrane prace z aktualnie trwających w Muzeum wystaw.

Wydana po raz pierwszy w 1933 roku Autobiografia Alice B. Toklas przyniosła Gertrude Stein natychmiastowy rozgłos i podtrzymała jej status postaci kultowej jeszcze za życia. To wymykająca się tradycyjnym podziałom gatunkowym, przepełniona zaskakującymi anegdotami opowieść o fermencie artystycznym przedwojennego Paryża, narodzinach kubizmu, zaprzyjaźnionych artystach, wśród których byli między innymi Pablo Picasso, Paul Cézanne, Guillaume Apollinaire i Francis Scott Fitzgerald. Splatająca elementy książki non-fiction, literatury pięknej i pamiętnika książka prowadzona jest z perspektywy życiowej partnerki Gertrudy – Alicji B. Toklas, na której autobiografię jest kreowana. Fundamentalne dla książki wymykanie się kategoriom przekłada się również na zawarte próby opisu „momentu twórczego”, istoty sztuki i literatury, u Stein związane z teorią pragmatyzmu Williama Jamesa. Publikacja wzbudziła kontrowersje wśród części opisanych przez Stein postaci, co poskutkowało wystosowaniem listu otwartego Świadectwo przeciw Gertrudzie Stein i zerwaniem znajomości Ernesta Hemingwaya z dotychczasową mentorką. Ta fascynująca książka została uznana przez Modern Library za jedną z 20 najważniejszych powieści XX wieku.

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Opłata za udział wynosi 2 zł. Bilety do kupienia w sklepie internetowym MOCAK Boookstore pod tym linkiem >>

Po zakupie biletu wyślemy Państwu szczegółowe wskazówki dotyczące udziału w warsztatach. Jeśli w ciągu 24 godzin nie otrzymają Państwo e-maila zwrotnego, bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam oraz kontakt z Biblioteką MOCAK-u.

Z biblioteką można się skontaktować pod adresem e-mail biblioteka@mocak.pl oraz pod numerami telefonu 12 263 40 35 (poniedziałek – sobota, godz. 9–16) i 735 408 348 (w dniu spotkania).

Gertrude Stein (1874–1946 ) – pisarka, poetka, dramaturżka i kolekcjonerka sztuki, feministka, Amerykanka żydowskiego pochodzenia. Miała znaczny wpływ na rozwój modernistycznej sztuki, literatury i estetyki, jedna z centralnych postaci życia artystycznego przedwojennego Paryża. W mieszkaniu przy 27 rue de Fleurus Stein prowadziła wraz z partnerką Alice B. Toklas salon, w którym stałymi gośćmi byli między innymi Pablo Picasso, Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald, Ezra Pound, Francis Picabia czy Henri Matisse. Jej ceniony, obszerny dorobek literacki zawiera między innymi Czułe guziczki (1912).

Autobiografię Alice B. Toklas znajdziecie w księgozbiorze Biblioteki MOCAK-u – zapraszamy do wypożyczania.

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki bądź mogą być inspiracją do dyskusji o niej. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna rozmowa o współczesnej sztuce i rozwijanie społeczności czytelników.

Spotkanie poprowadzi Joanna Łępicka – redaktorka i czytelniczka, od 2019 roku zajmująca się w Bibliotece MOCAK-u dyskusyjnym klubem czytelniczym.