OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #15: //O zmierzchu// | Bohman | #MOCAKonline!

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #15: O zmierzchu | Bohman | #MOCAKonline!

13.06.2021 godz. 18

Opublikowano: 07.04.2021

W niedzielę 13 czerwca o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na spotkanie online Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści, podczas którego będziemy rozmawiać o książce Therese Bohman O zmierzchu w przekładzie Justyny Czechowskiej.

Lektura będzie dla nas okazją do refleksji nad zakorzenionymi w kulturze wizerunkami twórców i pamięcią o nich. Zastanowimy się również, w jaki sposób sztuka może podejmować problemy narzucanych kobietom ról społecznych.

Karolina jest badaczką modernizmu w katedrze Historii Sztuki w Sztokholmie. Jej życie wypełniają rozważania o środowisku naukowo-artystycznym i próby zażegnania kryzysu egzystencjalnego. Bohaterka cieszy się uznaniem w środowisku historyków sztuki, ale swoje badania ocenia jako nudne; poczucie kobiecości i samostanowienie rewiduje w barwnych wspomnieniach małżeństwa i romansów. Pewnego dnia pod opiekę pani profesor trafia młody doktorant twierdzący, że odkrył nieznaną dotąd, niezwykle utalentowaną malarkę. Odkrycie twórczości Ebby Elis zmieniłoby dotychczasowe postrzeganie linii rozwoju sztuki XX wieku. Czy wreszcie nadszedł długo oczekiwany przełom w życiu Karoliny? Powieść splata estetyczne rozważania nad kulturą i historią sztuki z przejmującym obrazem krytycznej rewizji życia. To rzadkie połączenie literatury kobiecej z powieścią akademicką, kierujące satyrę społeczną w stronę współczesnego tygla akademików, dziennikarzy, artystów i odbiorców sztuki.

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Opłata za udział wynosi 2 zł. Bilety do kupienia w sklepie internetowym MOCAK Boookstore pod tym linkiem >>

Po zakupie biletu wyślemy Państwu szczegółowe wskazówki dotyczące udziału w warsztatach. Jeśli w ciągu 24 godzin nie otrzymają Państwo e-maila zwrotnego, bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam oraz kontakt z Biblioteką MOCAK-u.

Z biblioteką można się skontaktować pod adresem e-mail biblioteka@mocak.pl oraz pod numerami telefonu 12 263 40 35 (poniedziałek – sobota, godz. 9–16) i 735 408 348 (w dniu spotkania).

Therese Bohman (ur. w 1978 roku w Szwecij) – pisarka i dziennikarka. Za powieść Ta druga otrzymała nominację do Nordic Council Literature Prize. Z kolei książka O zmierzchu znalazła się wśród głównych nominacji do Nagrody Augusta 2016.

O zmierzchu znajdziecie w księgozbiorze Biblioteki MOCAK-u – zapraszamy do wypożyczania.

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki bądź mogą być inspiracją do dyskusji o niej. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna rozmowa o współczesnej sztuce i rozwijanie społeczności czytelników.

Spotkanie poprowadzi Joanna Łępicka – redaktorka i czytelniczka, od 2019 roku zajmująca się w Bibliotece MOCAK-u dyskusyjnym klubem czytelniczym.

Termin kolejnego spotkania: 4.7.2021 – Autobiografia Alice B. Toklas, Gertrude Stein