OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #8. //Dymny. Życie z diabłami i aniołami//

Przejdź do wystawy

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #8. Dymny. Życie z diabłami i aniołami

22.02.2020 godz. 18–19

Opublikowano: 29.01.2020

Biblioteka MOCAK-u zaprasza na ósme spotkanie dyskusyjnego Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści. Będziemy rozmawiać o książce Dymny. Życie z diabłami i aniołami autorstwa Moniki Wąs (Wydawnictwo Znak, 2016). Biografia artysty nadaje szerszy kontekst trwającej w Muzeum wystawie Wiesław Dymny. Jestem ranny człowiek. Pisarz, aktor, malarz.

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece MOCAK-u. Rezerwacja nie jest konieczna. Obowiązują bilety w cenie 1 zł, które upoważniają także do zwiedzenia wystawy w tym samym dniu.

Pierwsza biografia Wiesława Dymnego. Artysta genialny i przeklęty. Agresywny awanturnik i prowokator. Żył z pożarem w głowie, nieuchronnie zmierzał ku samozagładzie. Taki polski James Dean. Tajemnica jego przedwczesnej śmierci wiedzie do mrocznych archiwów SB. Niepoprawny romantyk. Kochał miłością straceńczą. Jego małżeństwo z Anną Dymną było na ustach wszystkich. Była miłością jego życia. Ona do dziś uważa go za życiowego przewodnika. Genialny i wszechstronny. Trwonił talenty, gardził sławą. Stworzył Piwnicę pod Baranami. Dziś pozostaje legendą, niezapomnianym twórcą piosenki Czarne anioły i skeczu Na przykład Majewski. Wiesław Dymny przeszedł do historii, ale on tu jeszcze wróci!

Wiesław Dymny (1936–1978) przy swojej wszechstronności twórczej potrafił płynnie łączyć ze sobą różne dziedziny: kabaret, teatr, film, muzykę, literaturę i sztuki wizualne. Dużo pisał: tworzył opowiadania, wiersze, piosenki i scenariusze filmowe. Miał talent satyryczny – był współzałożycielem legendarnej Piwnicy pod Baranami, działającej od 1956 roku, i jej aktorem do końca swojego życia. Zagrał także w wielu filmach.

Opis książki pochodzi ze strony Wydawnictwa Znak.

 

Monika Wąs (1968-2020 )– absolwentka filologii polskiej i teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Współpracowała z „Rzeczpospolitą”, „Dziennikiem Polskim” i „Przekrojem”. Autorka biografii Dymny. Życie z diabłami i aniołami oraz Skrzynecki. Demiurg i wizjoner.

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna dyskusja o współczesnej kulturze i rozwijanie społeczności czytelników.

Prowadzenie: Joanna Łępicka – redaktorka i czytelniczka. Prowadzi dyskusyjny klub czytelniczy w Bibliotece MOCAK-u od kwietnia 2019 roku.

 


 

Kolejne spotkania w serii:

• 28.3.2020, sobota, godz. 18 Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #9. Całe życie
Robert Seethaler, Całe życie, tłum. Ewa Kochanowska, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2017