OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Marina Gržinić. //Nekropolityka i polityczne wymiary sztuki współczesnej//

Marina Gržinić. Nekropolityka i polityczne wymiary sztuki współczesnej

15.09.2018 godz. 18

Opublikowano: 30.08.2018

W sobotę, 15 września, o godz. 18 zapraszamy na wykład profesor Mariny Gržinić inaugurujący projekt RESEARCH TANK Fundacji Nośna oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Tematem wystąpienia będzie sztuka w obliczu neoliberalnego globalnego kapitalizmu i kryzysu migracyjnego. Z tej perspektywy przyjrzymy się głównym zmianom teoretycznym i artystycznym, jakie zaszły w dyskursie i praktyce współczesnego pola sztuki. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną także prace, które podejmują dyskusję o sztuce jako przestrzeni antagonizmu.

Marina Gržinić – filozofka, artystka, teoretyczka sztuki. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie wykłada postkonceptualne praktyki artystyczne. W swoich pracach skupia się na badaniu teorii ideologii, technologii, biopolityki/nekropolityki i transfeminizmu w kontekście zdekolonizowanej tożsamości. Współpracowniczka Instytutu Filozofii w Słoweńskiej Akademii Sztuki i Nauk w Lublanie. Autorka książki Re-Politicizing Art, Theory, Representation and New Media Technology (2008).

Wykład odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem na polski.

Podczas spotkania po okazyjnej cenie będzie można zakupić w przedsprzedaży książkę Polityka wrogości, Nekropolityka Achille'a Mbembego wydaną przez Karakter.

 

RESEARCH TANK dokumentuje i popularyzuje badania z zakresu historii sztuki i antropologii wizualnej, kładąc szczególny nacisk na potencjał poznawczy sztuki i jej społeczno-polityczne konteksty.

W swojej pierwszej odsłonie RESEARCH TANK w całości oddaje głos badaczkom z Europy Środkowo-Wschodniej: Marinie Gržinić, Caterinie Predzie i Emese Kürti. Próbuje dokonać tym samym rewizji geografii artystycznej i uzupełnienia historii sztuki „pisanej” z zachodniej perspektywy. Poruszając zagadnienia nekropolityki, sztuki w obliczu dyktatur oraz artystycznych strategii oporu, staje się rodzajem przewodnika dla tych, którzy są zainteresowani, ujmowanymi w możliwie interdyscyplinarnej perspektywie, miejscami spotkań sztuki i polityki.

Podczas spotkania po okazyjnej cenie będzie można zakupić w przedsprzedaży książkę Polityka wrogości, Nekropolityka Achille Mbembego wydaną przez Karakter.