OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Debata //Nacja – emigracja – globalizacja. Sztuka i artyści w poszukiwaniu ojczyzny//

Debata Nacja – emigracja – globalizacja. Sztuka i artyści w poszukiwaniu ojczyzny

26.09.2017 godz. 18

Opublikowano: 18.09.2017

26 września o godzinie 18 zapraszamy do MOCAK-u na debatę Nacja – emigracja – globalizacja. Sztuka i artyści w poszukiwaniu ojczyzny. W dyskusji moderowanej przez Edwina Bendyka wezmą udział: Oskar Dawicki, Tomasz Majewski, Maria Anna Potocka i Adam Zagajewski. Punktem wyjścia rozmowy będzie manifest Marii Anny Potockiej Nacja – emigracja – globalizacja, który otwierają słowa: „Globalizacja jest nieuchronnością. W obliczu jedynego wyjścia nie ma sensu popadanie we frustrację; należy mu wyjść naprzeciw. Pewne procesy trzeba opanować, a inne zrozumieć; to zadanie dla ekologii, polityki i kultury. Ludzkość nie przetrwa, jeżeli nie stworzy wspólnego systemu zarządzania Ziemią – jej klimatem, zasobami i nadmiernym zaludnieniem. Globalne otwarcie wymaga od nas pokochania »obcego« i polubienia inności”.

Jak podołać tak postawionemu zadaniu? Trzeba na nowo odnaleźć ojczyznę, wyobrazić sobie ją na nowo, by nie była twierdzą chroniącą przed innością, lecz wspólnym miejscem wszystkich. Warto w tym poszukiwaniu zwrócić się do artystów, którzy z konieczności zarówno egzystencjalnej, jak twórczej przeszli na „globalny model ojczyzny”.

Zapraszamy do wspólnego poszukiwania!

Dyskusja w MOCAK-u jest jednym ze spotkań poprzedzających Forum Przyszłości Kultury, które odbędzie się 18 i 19 listopada w Teatrze Powszechnym w Warszawie.