Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Kolekcji MOCAK-u
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Kolekcji MOCAK-u
24.09.2017 godz. 12
Opublikowano: 18.09.2017
W niedzielę 24 września o godzinie 12 zapraszamy na oprowadzanie po nowej odsłonie wystawy Kolekcji MOCAK-u. O prezentowanych pracach opowie współkurator Monika Kozioł.
Nowa wystawa Kolekcji MOCAK-u składa się z dwóch odrębnych i bardzo odmiennych części. Po stronie lewej od wejścia do tej przestrzeni prezentujemy artystów, którzy urodzili się w latach 70. i mieszkają w Krakowie. Ta ekspozycja jest aneksem do wystawy Artyści z Krakowa. Generacja 1970–1979 (20.10.2017–1.4.2018), która zostanie otwarta piętro wyżej, a na której pokazujemy prace powstałe w ostatnich trzech latach. W pokazie krakowskich artystów z Kolekcji medium dominującym jest malarstwo. Dlatego w części prawej nowej ekspozycji pokazujemy przede wszystkim rzeźby i obiekty pozyskane do zbiorów Muzeum w ciągu ostatnich dwóch lat. Na tej ekspozycji prezentujemy realizacje Pawła Althamera, Daniela Arshama, Feika Beckersa, Krzysztofa M. Bednarskiego, Guida Casaretta, Jana Christensena, Deborah Sengl, Ai Weiweia. Po stronie prawej są artyści zagraniczni, po stronie lewej artyści polscy.
W ramach pokazu krakowskiego prezentujemy Rafała Bujnowskiego, Karolinę Kowalską, Pawła Książka, Marcina Maciejowskiego, Małgorzatę Markiewicz, Bartka Materkę, Joannę Pawlik i Wilhelma Sasnala. Wszystkie prace pochodzą z naszej Kolekcji. Ta wystawa umożliwia porównanie ich najbardziej aktualnej twórczości z pracami wcześniejszymi.
Od marca 2016 roku w ramach wystawy Kolekcji prezentujemy także interaktywną instalację Krystiana Lupy Live Factory 2: Warhol by Lupa, zbudowaną na bazie scenografii do jego sztuki Factory 2, której premiera odbyła się w Starym Teatrze w 2008 roku.
Kolekcja MOCAK-u jest tworzona od samego początku istnienia Muzeum. Obecnie w zbiorach znajduje się 4755 prac 279 artystów polskich i zagranicznych. Ambicją MOCAK-u jest wyjaśnianie sztuki i uświadamianie odbiorcom, że sztuka współczesna jest ważnym partnerem codzienności, a także istotnym komentarzem i konieczną krytyką świata, w którym żyjemy. Tak rozumiana sztuka ma służyć wszystkim. Kolekcja stanowi ważne narzędzie w procesie zaprzyjaźniania odbiorcy ze sztuką. Zadaniem MOCAK-u jest odpowiednia aranżacja spotkania odbiorcy z dziełem.
Udział w cenie biletu, nie obowiązują zapisy.