Mocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Languages

Nowa przestrzeń ekspozycyjna w MOCAK-u! Już wkrótce otwieramy Galerię Re.

Opublikowano: 30.04.2013


Od portierni do Galerii
, tak najprościej można opowiedzieć historię budynku, w którym od maja 2013 roku będą pokazywane dzieła młodych twórców, debiutujących na rynku sztuki. Galeria Re powstała z myślą o polskich i zagranicznych studentach kierunków artystycznych i wraz z Galerią Alfa oraz Galerią Beta, stanowi ucieleśnienie idei Muzeum, dążącego do pokazania sztuki współczesnej w jak najszerszym kontekście.

Budynek Galerii Re, powstał w latach 40 XX wieku, aby pełnić funkcję portierni fabryki Emalia Oskara Schindlera. Jest to miejsce szczególne, ponieważ to właśnie tędy, a nie bramą przy budynku głównym, jak pokazują kadry słynnego filmu Spielberga, wchodzili do Fabryki żydowscy więźniowie obozu pracy w Płaszowie. Nieopodal, na tyłach zakładu przy ulicy Ślusarskiej, w tak zwanym podobozie, mieszkali robotnicy zatrudnieni w Emalii. Budynek przez lata pełnił funkcję elementu bramy wjazdowej na teren zakładów, które po wojnie zostały przejęte przez branżę telekomunikacyjną, aż do roku 2005, kiedy to teren został przejęty przez władze miasta Krakowa. W maju 2011 roku na terenie dawnej Fabryki Oskara Schindlera powstał MOCAK. W ciągu pierwszego roku działalności Muzeum uzyskało zgodę na włączenie starej portierni do przestrzeni ekspozycyjnych.

Mimo niedużej powierzchni, dawna portiernia: zbudowana na planie prostokąta z półokrągłym przeszkleniem na parterze i nieco cofniętym kubicznym piętrem, prezentuje charakterystyczne cechy architektury modernistycznej. Renowacja i przekształcenie obiektu w przestrzeń wystawienniczą było możliwe dzięki wsparciu firmy Re-Bau, głównego sponsora remontu i patrona Galerii Re. Natomiast dzięki firmie Hansen wymieniono wszystkie okna, zachowując przy tym ich pierwotny wygląd i historyczny charakter budynku.

Otwarcie Galerii Re zainauguruje koncert Spokojna Tour Now w wykonaniu PDP Orkiestra, założonej przez Pracownię Działań Przestrzennych ASP w Warszawie. Studenci, prowadzeni przez profesora Mirosława Bałkę, wykonają utwór inspirowany historią Krakowa.