Kolekcja MOCAK-u. //Polskie zbiory Josefa Kloppenborga//
Kolekcja MOCAK-u. Polskie zbiory Josefa Kloppenborga
27.04.2018 - 30.09.2018
Nowa wystawa Kolekcji MOCAK-u składa się z dwóch odrębnych i bardzo odmiennych części. Pierwsza to polskie zbiory Josefa Kloppenborga. Prezentowane prace zostały zakupione w 2016 roku. Zbiór obejmuje dzieła 15 artystów powstałe w latach 1959–2003. Ponieważ stoi za nim wyraźny zamysł kolekcjonerski, więc postanowiliśmy je pokazać w ramach jednej wystawy. Intencją kolekcjonera było szerokie zobrazowanie abstrakcji. Eksponowane obrazy i rysunki ukazują ją z różnych perspektyw. Pojawiają się uabstrakcyjnianie natury, analiza koloru, zapis emocjonalny oraz – zwłaszcza u Jonasza Sterna i Tomasza Ciecierskiego – tworzenie własnych alfabetów symbolicznych.
W drugiej części wystawy pokazujemy przede wszystkim rzeźby i obiekty pozyskane do zbiorów Muzeum w ciągu ostatnich trzech lat. Na tej ekspozycji prezentujemy między innymi realizacje Faiga Ahmeda, Daniela Arshama, Alpina Ardy Bağcıka, Feika Beckersa, Krzysztofa M. Bednarskiego, Guida Casaretta, Jana Christensena, Sofie Muller, Deborah Sengl, Lee Seung-hee, Daniela Spoerriego, Zbigniewa Warpechowskiego.
Od marca 2016 roku w ramach wystawy Kolekcji prezentujemy także interaktywną instalację Krystiana Lupy Live Factory 2: Warhol by Lupa, zbudowaną na bazie scenografii do jego sztuki Factory 2, której premiera odbyła się w Starym Teatrze w 2008 roku.
Kolekcja MOCAK-u jest tworzona od samego początku istnienia Muzeum. Obecnie w zbiorach znajduje się 4883 prac 304 artystów polskich i zagranicznych. Ambicją MOCAK-u jest wyjaśnianie sztuki i uświadamianie odbiorcom, że sztuka współczesna jest ważnym partnerem codzienności, a także istotnym komentarzem i konieczną krytyką świata, w którym żyjemy. Tak rozumiana sztuka ma służyć wszystkim. Kolekcja stanowi ważne narzędzie w procesie zaprzyjaźniania odbiorcy ze sztuką. Zadaniem MOCAK-u jest odpowiednia aranżacja spotkania odbiorcy z dziełem.