OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Projekcja filmu //Marina Abramović. Artystka obecna// i promocja jej książki //Pokonać mur//

Projekcja filmu Marina Abramović. Artystka obecna i promocja jej książki Pokonać mur

18.05.2018 godz. 20

Opublikowano: 10.05.2018

W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów 18 maja o godzinie 20 zapraszamy do sali audiowizualnej MOCAK-u na promocję książki Mariny Abramović Pokonać mur połączoną z projekcją filmu Marina Abramović. Artystka obecna (2012) w reżyserii Matthew Akersa. Prelekcję przed seansem wygłosi Adrian D. Kowalski.

Książka Pokonać mur to spisane wspólnie z Jamesem Kaplanem wspomnienia Mariny Abramović – wybitnej artystki, ikony performansu, której udało się dotrzeć z często kontrowersyjnymi dziełami do szerokiego grona odbiorców. MOCAK jest partnerem wydania, publikację można kupić w MOCAK Bookstore.

To poruszająca, pełna przygód i po prostu zabawna historia wyjątkowej kariery artystycznej związanej z poddawaniem ciała ekstremalnym próbom strachu, bólu, wyczerpania i zagrożenia w dążeniu do emocjonalnej i duchowej przemiany. To także opowieść o zgoła operowym romansie i 12-letniej współpracy artystki z performerem Ulayem – związku, który dobiegł dramatycznego końca na Wielkim Murze Chińskim.

Okładka książki Mariny Abramović Pokonać mur


Amerykański dokument Marina Abramović. Artystka obecna w reżyserii Matthew Akersa w 2012 roku otrzymał nagrodę publiczności na Berlinale. Film ukazuje życie i twórczość performerki przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji artystycznych, którą przeprowadziła podczas wielkiej retrospektywy swojej sztuki w nowojorskim Museum of Modern Art w 2010 roku. Przez trzy miesiące na kilka godzin dziennie siadała bez ruchu na krześle w galeryjnej sali. Przysiadali się do niej zwiedzający. Opisywane przez nich doświadczenie okazywało się trudną próbą dla ciała i emocji. W wyniku swoistej, pozbawionej słów psychoterapii pomiędzy artystką a widzami spontanicznie tworzyły się relacje – wiele osób, patrząc jej w oczy, płakało.

Marina Abramović zgodziła się na udział w filmie, który miał przełamać barierę między hermetycznym światem jej twórczości a publicznością. W błyskotliwych kadrach Matthew Akersa widzimy artystkę podczas przygotowań do indywidualnej wystawy w nowojorskim MoMA, w chwili dla każdego twórcy wyjątkowej. Reżyser pokazuje Abramović w trakcie prac nad ekspozycją, ale też śmiało wkracza w jej życie prywatne, tworząc portret zabawnej, inteligentnej kobiety obdarzonej niezwykłą charyzmą i siłą.

Plakat filmu Marina Abramović. Artystka obecna


Marina Abramović. Artystka obecna (Marina Abramović: The Artist Is Present)

USA 2012, 106 min

reżyseria: Matthew Akers, Jeff Dupre
zdjęcia: Matthew Akers
montaż: E. Donna Shepherd, Jim Hession
muzyka: Nathan Halpern
występują: Marina Abramović, Ulay, Klaus Biesenbach, Davide Balliano, Chrissie Iles, Arthur Danto, David Blaine, James Franco
producenci: Jeff Dupre, Maro Chermayeff, Francesca von Habsburg
produkcja: Show Of Force, The Thyssen-Bornemisza Art Contemporary Foundation

nagrody: Berlin IFF 2012 – Panorama Audience Award; Sundance IFF 2012 – Best Documentary; Nagroda Publiczności na 6. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Janowcu nad Wisłą i Kazimierzu Dolnym

polski dystrybutor: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
premiera filmu: 5 października 2012
oficjalna strona: http://marinafilm.com/