OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Sztuka opowieści #4. Zadie Smith, //O pięknie//

Sztuka opowieści #4. Zadie Smith, O pięknie

13.07.2019 godz. 18

Opublikowano: 15.03.2019

Biblioteka MOCAK-u zaprasza na czwarte spotkanie z cyklu Sztuka opowieści. Książka, o której będziemy rozmawiać, to O pięknie Zadie Smith w przekładzie Zbigniewa Batki (Znak, Kraków 2011). Lektura jest dostępna w Bibliotece MOCAK-u.

Podobnie jak w książce Białe zęby, w O pięknie Zadie Smith splata ze sobą historie dwóch rodzin, poruszając przy tym w niezwykle zręczny sposób ważne tematy współczesności: tożsamość, rasę, globalizację i fanatyzm religijny. Zdaniem wielu to najlepsza książka w dorobku autorki, a na pewno jedyna w tak swobodny sposób komentująca pozornie nienaruszalne założenia sztuki, moralności oraz piękna. Fabuła nie jest do końca nowa – Zadie Smith przepisuje na nowo powieść Edwarda Morgana Forstera z 1910 roku Howards End. Dwóch profesorów sztuki, Howard i Monty, nieustająco spiera się o ostateczną ocenę dorobku Rembrandta, podczas gdy ich dzieci wchodzą w dorosłość, z trudem poznając skomplikowany układ rodzinnych relacji.

 

Sztuka opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna dyskusja o współczesnej kulturze i zawiązanie społeczności czytelników. Podczas pierwszej odsłony cyklu skupiamy się na obrazie artystek w prozie pisanej przez kobiety.

Prowadzenie: Joanna Łępicka – studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tworzy scenariusze animacji, pisze wiersze i prozę. Laureatka konkursu na okładkę 300 Jolek wydawnictwa Technopol S.A.

 

Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Bibliotece MOCAK-u.
Wstęp 1 zł. Nie obowiązują zapisy.