OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Sztuka Opowieści. Dyskutujemy o książce //Lata// Annie Ernaux

Sztuka Opowieści. Dyskutujemy o książce Lata Annie Ernaux

13.05.2023 godz. 18

Opublikowano: 20.04.2023

13 maja (sobota) o godzinie 18 MOCAK oraz Katedra Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają wszystkich zainteresowanych do rozmowy o Latach (przeł. Krzysztof Jarosz, Magdalena Budzińska, Czarne, 2022)

autorstwa laureatki literackiej Nagrody Nobla za rok 2022 – Annie Ernaux.

Annie Ernaux umiejętnie uchwyciła tempo zmian społecznych, gromadząc wyrwane z przeszłości prywatne wspomnienia i wycinki pamięci zbiorowej. Choć Lata mają charakter autobiograficzny, autorka płynnie przechodzi między przedstawionym przez nią indywidualnym „ja” a społecznym „my”. Istotnym zabiegiem jest tutaj przywoływanie różnego rodzaju obrazów, skojarzeń oraz połączeń kontekstualnych. Wspólnie porozmawiamy o potrzebie szukania pokoleniowych wspólnot, tożsamości, ale także o procesie kronikarskiego tworzenia herstorii, które eksponują jednostkowość.

Dyskusja odbędzie się w Bibliotece MOCAK-u. To kolejne spotkanie w ramach nowej odsłony cyklu Sztuka Opowieści. Dyskutujemy o książkach – rozmów o publikacjach, które w literacki sposób podejmują temat sztuki. Naszym celem jest swobodna dyskusja o współczesnej kulturze i zawiązanie społeczności czytelników. W 2023 roku za koncepcję oraz prowadzenie spotkań odpowiadają studenci i studentki krytyki literackiej UJ.

Spotkanie poprowadzą:

Daria Malinowska – osoba studencka krytyki literackiej oraz tekstów kultury na Wydziale Polonistyki UJ. Obecnie pracuje przy projekcie Różowe Archiwa. W wolnym czasie pisze o afektach, wernakularyzmach i innych -izmach.

Patryk Ciesielczyk – student krytyki literackiej oraz tekstów kultury na Wydziale Polonistyki UJ. Badawczo zainteresowany realizmem spekulatywnym oraz queerowym akceleracjonizmem. Gościnnie pisze o kinie festiwalowym dla pelnasala.pl.

Dla uczestników spotkania udział bezpłatny, bilety zostały ufundowane przez darczyńców. Współorganizator: Katedra Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego