OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Sztuka opowieści//. Dyskutujemy o //Zapiskach wariatki// Aleksandry Młynarczyk-Gemzy

Przejdź do wystawy

Sztuka opowieści. Dyskutujemy o Zapiskach wariatki Aleksandry Młynarczyk-Gemzy

11.02.2023 godz. 18

Opublikowano: 25.01.2023

W sobotę, 11 lutego, o godzinie 18 MOCAK oraz Katedra Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają do rozmowy o Zapiskach wariatki Aleksandry Młynarczyk-Gemzy.

To opowieść, w której wyraźnie (i z ironią) wybrzmiewają trudne prawdy. Można dzięki niej przemyśleć, jak naprawdę odnajduje się człowiek w  późnokapitalistycznej rzeczywistości… i co jeśli ten konkretny człowiek akurat nie jest „normalny”? A jeżeli do tego jest kobietą albo – jeszcze gorzej – artystką? Niby dziennik, ale też diagnoza świata oraz jego normatywnych zasad. Zastanówmy się razem, na czym tak naprawdę polega to całe „wariactwo”!

Dyskusja odbędzie się w Bibliotece MOCAK-u. Tam 9 lutego otwiera się wystawa prac autorki, która jest również artystką multimedialną, fotografką, performerką. Będzie to drugie wydarzenie w ramach nowej odsłony cyklu Sztuka opowieści. Dyskutujemy o książkach – rozmów o publikacjach, które w literacki sposób podejmują temat sztuki. Naszym celem jest swobodna dyskusja o współczesnej kulturze i zawiązanie społeczności czytelników. W 2023 roku za koncepcję oraz prowadzenie spotkań odpowiadają studenci i studentki krytyki literackiej UJ. Więcej informacji o wystawie Zapiski wariatki >>

Spotkanie poprowadzą:

Dariusz Herka – absolwent Wydziału Filozoficznego i student krytyki literackiej na UJ. W zainteresowaniach badawczych skupia się na egzystencjalizmie, kafkologii i grozie. Zainteresowany wyobraźnią i surrealizmem w literaturze.

Kinga Stachura – studentka krytyki literackiej na UJ. Absolwentka sinologii Uniwersytetu Warszawskiego,  w zainteresowaniach badawczych szuka jakości łączących różne dyskursy kulturowe i literackie, podważając jednocześnie kategorie wszelkich normatywności.

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece MOCAK-u. Udział bezpłatny dla uczestników, bilety zostały ufundowane przez darczyńców.

Kolejne spotkanie w cyklu:
11.3.2023, godz. 18.00, Audre Lorde Dzienniki raka (Fame Art Books Music, 2022)