OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Sztuka w Polsce 1945–2005//. Spotkanie z Andą Rottenberg i Marią Poprzęcką

Sztuka w Polsce 1945–2005. Spotkanie z Andą Rottenberg i Marią Poprzęcką

19.06.2020 godz. 18

Opublikowano: 09.06.2020

MOCAK oraz Wydawnictwo Stentor zapraszają w piątek 19 czerwca o godzinie 18 na spotkanie poświęcone książce Andy Rottenberg Sztuka w Polsce 19452005. Rozmowę z autorką poprowadzi prof. Maria Poprzęcka.

Sztuka w Polsce 1945–2005 to – jak pisze autorka – podręczny przewodnik. Anda Rottenberg w zwięzły sposób opisuje sztukę i życie artystyczne ostatnich 60 lat, a całości dopełniają noty biograficzne artystów, krytyków, kuratorów i organizatorów życia artystycznego mających duży wpływ na dzieje polskiej sztuki powojennej. Jej linię rozwojową opisuje autorka nie abstrakcyjnie, ale w powiązaniu z rzeczywistością minionego półwiecza. Ukazuje przede wszystkim przemiany w sztuce współczesnej i tych twórców, którzy wnieśli do niej coś nowego. Dzięki tej książce nurty, kierunki, wybitne postaci i zjawiska alternatywne układają się w całość i tworzą logiczny ciąg. Anda Rottenberg nie tylko przedstawia historię sztuki współczesnej w Polsce, ale uczy patrzeć na nią i pomaga zrozumieć nowe zjawiska artystyczne. (z materiałów wydawcy)

„Potrzeba syntetycznego, kompetentnego, a zarazem przystępnie opracowanego zarysu dziejów sztuki w Polsce po 1945 roku jest nagląca. Niezrozumienie, wybuchająca czasami niechęć do sztuki współczesnej, medialnie rozdmuchiwane »skandale« w dużej mierze mają swoje źródło w nieznajomości tej sztuki. [...] Tekst napisany jest wartko, żywo, bez cienia pseudokrytycznego żargonu. Autorka nie kryje swych upodobań i sympatii, ale też potrafi obiektywnie ukazać całą panoramę zjawisk. Książka napisana jest z pasją, ale bez ideologicznego zacietrzewienia. Połączona z przewidywanym, bardzo obfitym materiałem ilustracyjnym, powinna się stać podstawowym, bardzo potrzebnym kompendium wiedzy o sztuce w Polsce drugiej połowy XX i początków XXI wieku”. (z recenzji wydawniczej prof. Marii Poprzęckiej)

Książkę będzie można nabyć w promocyjnej cenie w naszej księgarni internetowej >> https://www.mocak.pl/sklep/produkt/sztuka-w-pol... od 18 do 21 czerwca oraz w MOCAK Bookstore podczas spotkania.

Spotkanie odbędzie się w sali audiowizualnej MOCAK-u (limit miejsc został wyczerpany) oraz na platformie ZOOM. Wstęp 2 zł. Liczba osób w sali ograniczona zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. W przypadku braku wolnych miejsc chętnych zapraszamy do kawiarni MOCAK-u, gdzie będzie prowadzony streaming wydarzenia.

W związku z obecną sytuacją dla wspólnego bezpieczeństwa przygotowaliśmy nowy regulamin zwiedzania Muzeum.

Bilety na spotkanie online na platformie ZOOM (limit miejsc w sali audiowizualnej MOCAK-u został wyczerpany) będą sprzedawane do piątku (19.6) do godziny 15:00 tym linkiem: https://www.mocak.pl/sklep/produkt/sztuka-w-polsce-1945-2005-spotkanie-online

Patronem publikacji jest MOCAK.

Anda Rottenberg (ur. 1944) – historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, organizator polskiego życia artystycznego. Przez wiele lat kierowała Galerią Zachęta. Jest współzałożycielką niezależnej Fundacji Egit (1986), Fundacji Instytut Promocji Sztuki (1998) i Ośrodka Sztuki Współczesnej Fundacji Batorego (1992). W latach 1988–1993 przewodniczyła Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, później została wiceprzewodniczącą Zarządu Głównego Stowarzyszenia (1994–2000). Ma w swoim dorobku wiele tekstów krytycznych o sztuce, publikowanych w kilkunastu językach. Była kuratorem licznych wystaw promujących polską sztukę w kraju i za granicą (w tym na biennale w Wenecji i Săo Paulo), a także wystaw problemowych od Niemiec i Rosji po USA i Koreę Południową. Wyjątkowym zainteresowaniem polskiej publiczności cieszyły się jej ekspozycje: Szare w kolorze 1956–1970 (2000) oraz Warszawa–Moskwa/Moskwa–Warszawa 1900–2000 (2004–2005), a także wystawy międzynarodowe: Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce (Berlin, 2011), Postęp i higiena (Zachęta, Warszawa, 2014), Perspektywa wieku dojrzewania (Muzeum Śląskie, Katowice 2018). Autorka powieści Proszę bardzo (2009), zbioru esejów Przeciąg (2009), dzienników: Berlińska depresja (2017) i Lista (2019). Prowadzi w radiu Tok FM (z Anną Wacławik-Orpik) cykliczną audycję Andymateria oraz dział kultury w miesięczniku „Vogue”.

Maria Poprzęcka (ur. 1942) – profesor historii sztuki, długoletni dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie profesor zwyczajny na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania naukowe są szerokie – sztuka XIX wieku i sztuka współczesna, metodologia badań nad sztuką i krytyka artystyczna. Jest autorką wielu książek, między innymi Inne obrazy. Oko – widzenie – sztuka. Od Albertiego do Duchampa, 2008 (Nagroda Literacka Gdynia w dziedzinie eseju, 2009); Impas. Opór, utrata, niemoc, sztuka, 2019. Od 1988 roku organizuje i wydaje Seminaria Metodologiczne w Nieborowie.