OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Zabawy z książką// – warsztaty dla dzieci

Zabawy z książką – warsztaty dla dzieci

19.11.2017 godz. 12

Opublikowano: 07.11.2017

Zabawy z książką – warsztaty dla dzieci

MOCAK i Fundacja Sztuki Polskiej ING zapraszają dzieci w wieku od 5 do 12 lat na warsztaty inspirowane książką Łukasza Gorczycy Bałwan w lodówce z ilustracjami Krzysztofa Gawronkiewicza. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 19 listopada w godzinach 12–13.30 w sali audiowizualnej (budynek główny).

Bałwan w lodówce to historia Matyldy – córki pewnego galerzysty, który w zabawny i inspirujący sposób wprowadza swoje dzieci w świat sztuki współczesnej: „Nasz tata pracuje w galerii. To taka galeria, w której są obrazy, rzeźby, zdjęcia i inne ciekawe rzeczy. Czasem chodzimy tam z rodzicami – ja, Matylda, i mój młodszy brat Bartek”. Matylda i Bartek, podobnie jak opisywani w poszczególnych rozdziałach artyści, są ciekawi świata i chcą wszystko sprawdzić na własnej skórze.

Ostatnie w tym roku warsztaty z cyklu Zabawy z książką zbiegają się z premierą publikacji. W czasie spotkania poznamy wybrane przygody rodzeństwa, na dużym ekranie obejrzymy ilustracje Krzysztofa Gawronkiewicza oraz odszukamy w Kolekcji Muzeum prace artystów opisanych w książce. Nie zabraknie też czasu na własne eksperymenty twórcze.

Zajęcia poprzedzi ogłoszenie wyników konkursu Idziemy do galerii, w którym można wygrać między innymi darmowy wstęp na warsztaty (mocak.pl/idziemy-do-galerii-konkurs-dla-dzieci).

Wstęp 10 zł. Liczba miejsc ograniczona. Materiały zapewnia Muzeum. Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod adresem prawelska@mocak.pl lub telefonicznie: (12) 263 40 29.

Limit miejsc został wyczerpany! Zapraszamy do udziału w kolejnych warsztatach.

Czy obraz albo rzeźbę da się stworzyć ze śmieci? Co robi bałwan w lodówce? Dlaczego warto czasem stanąć na głowie? Po co artystki obierają ziemniaki i czy kasują bilety? Tego wszystkiego – i wielu innych rzeczy – dowiecie się z „Bałwana w lodówce”, pełnej humoru opowieści o przygodach dwójki dzieci, autorstwa specjalisty od sztuki współczesnej – Łukasza Gorczycy. Treść uzupełniają ilustracje cenionego twórcy komiksów – Krzysztofa Gawronkiewicza. Premiera już 15 listopada.

Bartek i jego starsza siostra Matylda  mają w sumie dwanaście lat. Ich tata pracuje w galerii sztuki. Wspólnie poznają artystów i ich zaskakujące pomysły, które czasem okazują się bardzo poważne, a kiedy indziej zamieniają się we wspaniałe zabawy. Artystki i artyści, oprócz  malowania i rzeźbienia, robią fikołki w pociągu, zapraszają sąsiadów do przejażdżki złotym autobusem, budują domki z koców i krzeseł, kręcą filmy bez kamery lub wędrują miesiącami  po Chińskim Murze. A niektórzy – tak jak Oskar Dawicki – przez większość czasu nie robią nic.

Co wymyślili Roman Opałka, Marina Abramović,  Julita Wójcik  i Paweł Althamer? Tego wszystkiego dowiemy się z „Bałwana w lodówce”. Łukasz Gorczyca w zabawny i lekki sposób przybliża dzieciom  świat rzeźby,  malarstwa,  performensu i fotografii. Proste historie o Bartku i Matyldzie zachęcają do odkrywania artystycznego potencjału w codziennych sytuacjach i są doskonałym punktem wyjścia do rozmów o sztuce  z odbiorcą w każdym wieku. Dziesięć opowiadań dopełnia ponad sześćdziesiąt ilustracji stworzonych przez Krzysztofa Gawronkiewicza. Publikacja została wydana nakładem Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Łukasz Gorczyca – z wykształcenia historyk sztuki, współtwórca (wraz z Michałem Kaczyńskim) magazynu artystycznego „Raster”, a następnie galerii o tej samej nazwie - dziś jednej z najważniejszych prywatnych instytucji kultury w Polsce. Galeria Raster spopularyzowała w kraju i na świecie twórczość Wilhelma Sasnala i Grupy Ładnie.

Krzysztof Gawronkiewicz – ilustrator, autor komiksów takich jak „Mikropolis”, „Esencja”, „Achtung Zelig!”, „Powstanie”. Zdobywca nagrody Grand Prix I Europejskiego Konkursu Komiksowego telewizji Arte i wydawnictwa Glenat.

Fundacja Sztuki Polskiej ING

Fundacja powstała w 2000 roku. Jej celem jest wspieranie rozwoju polskiej sztuki współczesnej, m.in. poprzez tworzenie kolekcji dzieł sztuki. Obrazy, fotografie i rzeźby zakupione do kolekcji są eksponowane w biurach grupy ING. Z uwagi na publiczny charakter zbiorów Fundacja Sztuki Polskiej ING często wypożycza prace na wystawy w Polsce i za granicą, a wizerunki dzieł udostępnione są w Internecie. Oprócz kolekcjonowania Fundacja organizuje wydarzenia i warsztaty oraz wydaje publikacje poświęcone sztuce. W 2015 roku nakładem Fundacji ukazała się książka „Sztuka w naszym wieku” - złożona z mini-esejów opowieść o świecie sztuki współczesnej.

www.ingart.pl

fundacja@ingart.pl
www.facebook.com/FSPING
instagram: @ingpolishartfoundation

Autor: Łukasz Gorczyca

Ilustracje: Krzysztof Gawronkiewicz

Tytuł: „Bałwan w lodówce”

Data premiery: 15 listopada 2017

Wydawnictwo: Fundacja Sztuki Polskiej ING

Dystrybutor: Wydawnictwo Dwie Siostry

tel. 796 919 169