//Życie i śmierć sztuki//. Spotkanie z Piotrem Graczykiem
Życie i śmierć sztuki. Spotkanie z Piotrem Graczykiem
07.03.2016 godz. 19
Opublikowano: 22.02.2016
W poniedziałek 7 marca 2016 o godzinie 19 zapraszamy na spotkanie z Piotrem Graczykiem, laureatem Nagrody im. Barbary Skargi. Jego esej Przyszłość pewnej przenośni. Przyczynek do pytania o historię sztuki wygrał III edycję konkursu zatytułowaną „Życie i śmierć sztuki”. Esej filozoficzny o statusie, rozwoju i współczesnej sytuacji sztuk. W rozmowie z autorem wezmą udział Joanna Hańderek w roli prowadzącej oraz Cezary Woźniak.
W spotkaniu nie będzie mógł niestety wziąć udziału wcześniej zapowiadany Masteusz Falkowski.
Piotr Graczyk – filozof, tłumacz, pracownik Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor kwartalnika „Kronos”. Autor książki Maska i oko. Rozważania o tragedii, ironii i polityce (2013).
Joanna Hańderek – wykładowczyni filozofii kultury i filozofii współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wraz z Darią Gosek prowadzi autorską audycję Przypisy w Radiofonii, w której popularyzuje filozofię i analizuje problemy współczesnej kultury. Współtwórczyni festiwalu filozoficznego Co By Było Gdybyś. Organizuje cykl konferencji Kultura wykluczenia? oraz Filozofia technologii. Autorka książek Czas i spotkanie. Wokół koncepcji czasu Emmanuela Lévinasa (2006) oraz Metamorfozy i muzea (2010).
Cezary Woźniak – pracownik Instytutu Kultury na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książek „Martina Heideggera myślenie sztuki” (1998, 2004) i „Okamgnienie. Doświadczenie źródłowe a granice filozofii” (2008). Założyciel i redaktor naczelny Wydawnictwa A.
Fundacja na rzecz Myślenia im. Barbary Skargi została powołana w listopadzie 2011 roku przez uczniów i przyjaciół Profesor Barbary Skargi. Głównym statutowym celem Fundacji jest inspirowanie, promowanie, wspieranie i wzbogacanie polskiej myśli filozoficznej oraz podtrzymywanie aktywnej pamięci o twórczości filozoficznej Barbary Skargi i jej żywej obecności we współczesnym myśleniu. Służyć ma temu przede wszystkim krytyczna edycja pism zebranych Profesor, organizacja naukowych sympozjonów poświęconych jej myśli i doniosłym pytaniom, jakie stawiała, włączając się w trwającą od stuleci debatę filozoficzną. Wzorem długiej tradycji konkursów filozoficznych Fundacja corocznie przyznaje Nagrodę im. Barbary Skargi za wybitną polską pracę filozoficzną, wyłanianą w drodze konkursu. Uroczystość ogłoszenia i wręczenia nagrody odbywa się w październiku, począwszy od roku 2013, w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Sensem Nagrody im. Barbary Skargi jest nie tylko wyróżnienie wybitnej pracy filozoficznej, ale również stworzenie ram dla krytycznej dyskusji wokół niej i rozważanych przez nią kwestii, co pozwoli nadać nagradzanej pracy rangę ważnego wydarzenia intelektualnego. Informacja pochodzi ze strony www.barbaraskarga.org