Czego mogą uczyć książki? – dyskusja
Czego mogą uczyć książki? – dyskusja
08.12.2018 godz. 13–14
Opublikowano: 03.12.2018
Zapraszamy na dyskusję z udziałem: artystki i ilustratorki Aleksandry Cieślak, edukatorki muzealnej i bibliotekarki Anny Pyzik oraz badaczki edukacji doktor Marty Rusek. Dyskusję poprowadzi Magdalena Mazik, kierowniczka Działu Wiedzy o Sztuce (MOCAK). Wstęp wolny, bez konieczności rezerwacji miejsc.
Wydarzenie odbywa się w ramach Targów Książki o Sztuce >>
Goście spotkania w praktyce i teorii twórczo badają potencjał książki. Jakie znaczenie ma forma książki w szkole? Co można zrobić z książką w muzeum? Jak twórczo podchodzić do czytania? Wspólnie zastanowimy się, jak sprawić, by czytanie było przygodą. Przyjrzymy się też różnym formom działań edukacyjnych inspirowanych książką.
Podczas spotkania odbędzie się także prezentacja scenariuszy warsztatów z cyklu Aktywne czytanie, które odbywają się w Bibliotece MOCAK-u od 2016 roku. Scenariusze te pozwalają na samodzielne przeprowadzenie zajęć w domu lub w grupie zorganizowanej. Więcej informacji o warsztatach można znaleźć na stronie >>
Aleksandra Cieślak – graficzka, ilustratorka, autorka tekstów. Absolwentka grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest autorką kilkunastu książek, między innymi dowcipnych wierszowanych publikacji dla najmłodszych: Od 1 do 10 (2010), Co wypanda, a co nie wypanda (2014), Co by tu wtrąbić (2015) i Koala disco (2016). Jej adresowana do młodzieży Książka do zrobienia (2017) została wyróżniona prestiżową Bologna Ragazzi Award for Art Books.
Anna Pyzik – bibliotekarka i edukatorka, pracuje w Dziale Wiedzy o Sztuce MOCAK-u. Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Instruktorka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej o wieloletnim doświadczeniu w pracy z dziećmi i młodzieżą. Współzałożycielka krakowskiego Foodsharingu. W Bibliotece MOCAK-u prowadzi między innymi autorski cykl warsztatów Aktywne czytanie.
dr Marta Rusek – literaturoznawczyni i metodyk z doświadczeniem nauczycielskim, pracuje w Katedrze Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka wielu publikacji naukowych z dziedziny historii literatury i dydaktyki języka polskiego, a także poradników metodycznych dla nauczycieli. Współredaktorka książki Ikoniczne i literackie teksty w przestrzeni nowoczesnej dydaktyki (2015). Inicjatorka zbiorowej publikacji Współczesny Musieon. Kształcenie kulturowe z pespektywy uniwersytetu, muzeum, szkoły (w druku).