Mocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Languages

Biblioteka dla dzieci

Biblioteka MOCAK-u zaprasza dzieci wraz z rodzicami do korzystania z naszego księgozbioru dla najmłodszych. Zachęcamy do wspólnej lektury w przeznaczonym dla nich kąciku lub na przytulnej antresoli. Zapewniamy przyjazną przestrzeń matkom karmiącym, biblioteka jest też w pełni dostosowana do potrzeb dzieci (przewijak, schodek). Miłośnikom czytania do poduszki wypożyczamy książki do domu (patrz Regulamin >>>).

Naszym celem jest nie tylko zapewnienie najmłodszym czytelnikom dostępu do pięknie wydanych książek, ale i zachęcenie do twórczego interpretowania ich treści. W ramach szerokich działań edukacyjnych oferowanych przez nasze muzeum we współpracy z Działem Edukacji prowadzone są dwa cykle warsztatów czytelniczych Zabawy z książką i Aktywne czytanie, do udziału w których serdecznie zapraszamy.

Zachęcamy do subskrypcji newslettera biblioteki, w którym informujemy o planowanych warsztatach, a także do zapoznania się z dostępnymi w bibliotece książkami dla dzieci.

Cykl aktywizujących warsztatów literackich, których głównym celem jest ukazanie czytania jako interesującej i przyjemnej czynności. Wspólną lekturę uzupełniają aktywności angażujące różne zmysły początkujących czytelników. Dzięki zajęciom będą mieli oni okazję nie tylko zapoznać się z pięknie ilustrowanymi historiami, ale także dostrzec w książce możliwość przygody. Zajęcia organizowane są dla różnych grup wiekowych, szczegółowe informacje każdorazowo przy warsztatach.

Do tej pory w ramach tego cyklu odbyły się zajęcia:
Wędrówka pędzla i ołówka >>
Gelsomino w Kraju Kłamczuchów >>
O malarzu rudym jak cegła >>
Tam, gdzie żyją dzikie stwory >>
O Mikołaju, który zgubił prezenty >>


Zabawy z książką stanowią cykl opartych na książkach warsztatów plastycznych dla dzieci. Jest on inspirowany ilustracjami i technikami pojawiającymi się w danej książce lub książką jako obiektem artystycznym. Wybierane przez nas tytuły to dzieła najlepszych polskich ilustratorów, nawiązujące doprezentowanej w MOCAK-u sztuki. Podczas warsztatów najpierw wspólnie czytamy książkę, po czym przechodzimy do własnego twórczego działania. Zajęcia organizowane są dla różnych grup wiekowych, szczegółowe informacje każdorazowo przy warsztatach.

Do tej pory w cyklu Zabawy z książką odbyły się zajęcia:
- Rozśmieszanki, Rozmyślanki, Usypianki, wyd. Buka >>
- Młody Frank, Architekt, wyd. Kocur Bury >>
- Tej nocy dzika paprotka, wyd.: Centrala >>
- O zajączku, który nie potrafił zliczyć do trzech, wyd.: Warstwy >>
- Tuwim. Wiersze dla dzieci, wyd.: Wytwórnia >>
- Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków, wyd.: Dwie Siostry >>
- Miś Uszatek, wyd.: Nasza Księgarnia >>
- Dokąd iść? Mapy mówią do nas, wyd.: Entliczek >>
- Kamyki Astona, wyd.: EneDueRabe >>
- Gdzie jest tort?, wyd.: EneDueRabe >>
- Spacer z Jędrusiem, wyd.: Czerwony konik >>
- Brzuchem do góry,
wyd.: Dwie Siostry >>
- Wielka historia małej kreski >>