OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Czwartki z Kolekcją//. Artūras Raila

Przejdź do wystawy

Czwartki z Kolekcją. Artūras Raila

27.02.2020 godz. 11–19

Opublikowano: 08.01.2020

W styczniu oraz w lutym, w ramach projektu Czwartki z Kolekcją, pokazujemy pracę Artūrasa Raili Pod flagą. Składa się ona z dwóch części tworzących instalację wideo. Pierwsza powstała w Linzu w 1999 roku – po reelekcji nacjonalistycznego polityka Jörga Haidera na stanowisko premiera Karyntii – i ukazuje sceny z życia miasta. Ten materiał został następnie pokazany liderom litewskiej partii neonazistowskiej VNLDS, zdelegalizowanej w 2011 roku. Ich reakcje i komentarze składają się na drugą część pracy. Wypowiedzi te bywają szokujące, świadczą o ksenofobii, rasizmie i homofobii. Obydwa nagrania zawierają odniesienia do nazizmu – Linz był rodzinnym miastem Hitlera, a litewscy działacze partyjni stoją na tle flagi z graficzną transformacją swastyki. Praca pokazuje aktualność ideologii neonazistowskiej, która cały czas, mimo świadomości tragedii, jaką była II wojna światowa, jest obecna w Europie.

To druga odsłona Czwartków z Kolekcją, która towarzyszy wystawie II wojna światowa – dramat, symbol, trauma.

Artūras Raila (ur. 1962) – wideo, fotografia, performans. Ukończył rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie w 1989 roku, jednak porzucił to medium w połowie lat 90. Aranżuje akcje, w których konfrontuje rozmaite społeczności ze światem artystycznym, podważając tym samym nasze wyobrażenie o tradycyjnie rozumianej sztuce. W ramach tych działań artysta zaprosił motocyklistów z klubu Crazy in the Dark i liderów litewskiej grupy neofaszystowskiej do Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie, a także pokazał realizacje entuzjastów tuningu w motoryzacji w przestrzeni muzealnej. Jego prace często są interpretowane jako próba ukazania chaotycznej rzeczywistości postsowieckiej Litwy.

Pokazy odbywają się przez cały dzień w godzinach otwarcia Muzeum (11–19). W czwartek wstęp na wystawy Kolekcji MOCAK-u jest darmowy.