OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Drugie pokolenie. //Powieść graficzna Michela Kichki//

Drugie pokolenie. Powieść graficzna Michela Kichki

30.01.2017 - 02.04.2017

Wernisaż: 29.1.2017, godz. 11.30

Wystawa jest częścią programu towarzyszącego premierze opery Pasażerka, na podstawie powieści Zofii Posmysz, w Musiktheater im Revier w Gelsenkirchen.

W książce Drugie pokolenie Michel Kichka opowiada o swoich relacjach z ojcem, Henrim (urodzonym w 1926 roku, w 1942 wywiezionym do Auschwitz, gdzie przebywał przez 31 miesięcy), który jako jedyny w rodzinie przeżył Holokaust. Narracja prowadzona z punktu widzenia syna pokazuje, że doświadczenia ojca w Auschwitz i innych obozach wywarły znaczący wpływ zarówno na losy poszczególnych członków rodziny, jak i wiele aspektów ich życia: wychowanie dzieci, wspólne spożywanie posiłków czy obchodzenie świąt.

Michel Kichka jest jednym z najważniejszych izraelskich karykaturzystów i twórców komiksów. Urodził się w 1954 roku w Belgii, a w wieku 20 lat wyemigrował do Izraela. Jako profesor wykłada na Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie. Regularnie współpracuje z międzynarodowymi gazetami i agencjami informacyjnymi, takimi jak CNN, „Courrier international” czy „Herald Tribune”. Jest także członkiem organizacji Cartooning for Peace.

W Kunstmuseum Gelsenkirchen zostaną zaprezentowane oryginalne rysunki do pierwszego wydania powieści graficznej Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu, która ukazała się we Francji w 2012 roku. Ich uzupełnieniem będą krótkie sekwencje filmowe nakręcone w Belgii, Izraelu i Polsce: rozmowy między ojcem a synem o czasach przed- i powojennych, zajęcia prowadzone przez Michela Kichkę na Bezalel Academy, opowieść Henriego Kichki o przeżyciach obozowych nagrana podczas jego wizyty w szkole średniej w Tournai czy performans rysunkowy Michela Kichki w MOCAK-u. Nakręcone sceny stanowią bazę filmu dokumentalnego, polsko-niemieckiej koprodukcji, której premiera planowana jest na 2018 rok.

Powieść graficzna Michela Kichki ukazała się w przekładach niemieckim, hebrajskim, hiszpańskim, włoskim, greckim, tureckim, angielskim oraz polskim.

Wystawa powstała w ramach współpracy Centrum Sztuk Prześladowanych przy Muzeum Sztuki w Solingen, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i Instytutu Polskiego w Düsseldorfie. Wsparcie finansowe: NRW KULTURsekretariat.

Miejsce:
Kunstmuseum Gelsenkirchen
Data wystawy:
30.01.2017 - 02.04.2017
Kuratorzy:
Delfina Jałowik (MOCAK)
Jürgen Kaumkötter (Centrum Sztuk Prześladowanych przy Muzeum Sztuki w Solingen)