OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #13: //Jesień// | #MOCAKonline!

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #13: Jesień | #MOCAKonline!

16.05.2021 godz. 18

Opublikowano: 07.04.2021

W niedzielę 16 maja o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na spotkanie online Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści, podczas którego będziemy rozmawiać o książce Ali Smith Jesień.

Jej lektura będzie dla nas okazją do refleksji nad zakorzenionymi w kulturze wizerunkami twórców i pamięcią o nich. Zastanowimy się również, w jaki sposób sztuka może podejmować problemy narzucanych kobietom ról społecznych.

Dwoje przyjaciół, stuletni Daniel i trzydziestoletnia Elisabeth, nawiązali niezwykłą więź, której nie zakłóca wizja nadchodzącej śmierci. Jej podstawą jest „opowiadane” przez Daniela malarstwo XX wieku, dzięki czemu Elisabeth podejmuje studia doktoranckie na wydziale historii sztuki. Pisana na pograniczu prozy i poezji powieść prowadzi wątki poprzez sny, wyobrażenia rozmów, wspomnienia i wizje zaświatów – wszystko w momencie nadchodzącego brexitu. Jedną z głównych bohaterek powieści jest również pośmiertne wcielenie najważniejszej artystki brytyjskiej sztuki pop artu lat 60., Pauline Boty. Książka znalazła się wśród sześciu głównych nominacji do Man Booker Prize for Fiction 2017. Nazwana jedną z 10 najlepszych książek roku 2017 „New York Timesa” została umieszczona na ósmym miejscu „100 najważniejszych książek XXI wieku” według „The Guardian”.

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Opłata za udział wynosi 2 zł. Bilety do kupienia w sklepie internetowym MOCAK Boookstore pod tym linkiem >>

Po zakupie biletu wyślemy Państwu szczegółowe wskazówki dotyczące udziału w warsztatach. Jeśli w ciągu 24 godzin nie otrzymają Państwo e-maila zwrotnego, bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam oraz kontakt z Biblioteką MOCAK-u.

Z biblioteką można się skontaktować pod adresem e-mail biblioteka@mocak.pl oraz pod numerami telefonu 12 263 40 35 (poniedziałek – sobota, godz. 9–16) i 735 408 348 (w dniu spotkania).

Ali Smith (ur. w 1962 roku w Szkocji) – uznawana za najwybitniejszą współczesną szkocką pisarkę autorka powieści, dramatów i zbiorów opowiadań. Za powieść How to Be Both (2014) otrzymała Baileys Women’s Prize for Fiction 2015, nagrodę Goldsmiths i Costa Novel of the Year 2014. Smith była nominowana do Nagrody Orwella, Orange Prize oraz czterokrotnie do Nagrody Bookera, w tym za pierwszą książkę z najnowszego cyklu Pory rokuJesień.

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki bądź mogą być inspiracją do dyskusji o niej. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna rozmowa o współczesnej sztuce i rozwijanie społeczności czytelników.

Spotkanie poprowadzi Joanna Łępicka – redaktorka i czytelniczka, od 2019 roku zajmuje się w Bibliotece MOCAK-u dyskusyjnym klubem czytelniczym.

Terminy kolejnych spotkań:

30.5.2021 – Przekrój Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika, Tomasz Potkaj
13.6.2021 – O zmierzchu, Therese Bohman
4.7.2021 – Autobiografia Alice B. Toklas, Gertrude Stein