OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu//

Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu

28.04.2022 - 24.06.2022

W wyniku działalności komisji Bergiera pod koniec lat 90., której celem było wyjaśnienie wszelkich kontrowersji historycznych oraz prawnych w kwestii postawy Szwajcarów podczas II wojny światowej, do wiadomości publicznej podano informację, że w ich kraju są osoby, które przeżyły Holokaust. W zdecydowanej większości szwajcarscy ocalali nie byli obywatelami tego państwa. Pochodzili z Rzeszy Niemieckiej oraz innych państw europejskich. Niektórzy przeżyli obozy koncentracyjne i obozy zagłady, inni uratowali się w ukryciu. Większość przybyła do Szwajcarii po II wojnie światowej.

Wystawa Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu prezentuje wypowiedzi świadków Zagłady i ich potomków. Pokazujemy 14 portretów wraz z fragmentami osobistych wspomnień o Holokauście. Wystawa piętnuje antysemityzm, którego przejawy nadal widoczne są w wielu krajach. Jej zamiarem jest przekazanie młodemu pokoleniu takich wartości jak tolerancja i otwartość na drugiego. Ekspozycji towarzyszy polskojęzyczna publikacja przygotowana we współpracy z Gamaraal Foundation z Zurychu.

W latach 2017–2018 Szwajcaria sprawowała przewodnictwo w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remembrance Alliance). Wystawa jest więc częścią działań mających na celu upamiętnienie ofiar i ocalałych z Zagłady.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Biblioteki >>


Fundacja Gamaraal i Archiwum Historii Współczesnej Politechniki Federalnej w Zurychu są laureatami Nagrody dr. Kurta Biglera za rok 2018 za osiągnięcia w zakresie edukacji na temat Holokaustu.

Miejsce:
Biblioteka MOCAK-u
Data wystawy:
28.04.2022 - 24.06.2022
Wernisaż:
28.04.2022 godz. 18
Koordynator:
Dominika Mucha