OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Sztuka karmi sztukę//

Sztuka karmi sztukę

25.06.2021 - 20.03.2022

Źródłem inspiracji dla autorów prezentowanych na wystawie prac z Kolekcji MOCAK-u są dzieła innych twórców. Korzystanie z wcześniejszych osiągnięć artystycznych jako punktu wyjścia własnej sztuki ma wielowiekową tradycję. W średniowieczu i baroku wzorniki graficzne były podstawą wielu realizacji malarskich. Twórcy okresu renesansu i klasycyzmu z kolei fascynowali się antykiem. XIX wiek charakteryzuje pojawienie się neostylów, które naśladowały wybrane elementy wcześniejszych estetyk. Postmodernizm czerpał ze wszystkich nurtów i celebrował strategie cytatu oraz pastiszu.

W sztuce współczesnej artyści chętnie korzystają z gotowych schematów ikonograficznych i rozwiązań kompozycyjnych, tworzą kolaże czy filmy found footage. Zapożyczenia zachodzą zarówno na poziomie idei, jak i formy.

Prace prezentowane na wystawie najczęściej bazują na malarstwie i rzeźbie, ale również na literaturze i filmie. Artyści czerpią ze sztuki dawnej i z dorobku twórców sobie współczesnych. Wybierają dzieła nośne znaczeniowo i wchodzą z nimi w krytyczny lub afirmujący, a czasem humorystyczny dialog. Dokonują reinterpretacji utworów literackich i filmowych. Aktualizują utrwalone schematy ikonograficzne, takie jak pokłon Trzech Króli czy ukrzyżowanie. Tworzą własne warianty arcydzieł.

Wybrane prace dają wgląd w określone momenty historii sztuki. Równocześnie – dzięki kreatywnemu korzystaniu z dzieł innych artystów – prowadzą do jej ożywienia, stają się pretekstem do refleksji na temat dziedzictwa kulturowego oraz roli sztuki jako narzędzia interpretacji i zrozumienia rzeczywistości.

W 2021 roku MOCAK obchodzi 10. rocznicę otwarcia. Z tej okazji przygotowaliśmy wystawy na bazie Kolekcji. Przekonanie odbiorców do sztuki współczesnej to jeden z głównych celów Muzeum, a Kolekcja jest kluczowym narzędziem do jego osiągnięcia. Chcemy, by publiczność miała możliwość szerszego poznania naszych zbiorów oraz problematyki, jaką reprezentują, zobaczenia prac, które nie były jeszcze eksponowane, w tym nowych nabytków. Jubileuszowe wystawy ukażą zróżnicowanie medialne i tematyczne ciągle rozbudowywanych zbiorów.

Miejsce:
budynek A, poziom 0
Data wystawy:
25.06.2021 - 20.03.2022
Wernisaż:
24.06.2021 godz. 16–21
Artyści:
Elise Ansel
Boaz Arad
Krzysztof M. Bednarski
Piotr Blamowski
Tymek Borowski
Rafał Bujnowski
Tomasz Ciecierski
Andrzej Dłużniewski
Edward Dwurnik
Pola Dwurnik
Marian Eile
Omer Fast
Iaia Filiberti
Simon Fujiwara
Katarzyna Górna
Debora Hirsch
Željko Kipke
Jerzy Kosałka
Karolina Kowalska
Paweł Książek
Kamil Kukla
Agata Kus
Seung-hee Lee
Carina Linge
Łódź Kaliska
Marcin Maciejowski
Przemek Matecki
Bartek Materka
Irena Nawrot
Helmut Nickels
Bjørn Nørgaard
Shinji Ogawa
Marek Rogulski
Robert Rumas
Adam Rzepecki
Kourosh Salehi
Nikita Shalenny
Mikołaj Smoczyński
Wojciech Sobczyk
Witold Stelmachniewicz
Mariusz Tarkawian
Gülin Hayat Topdemir / Sylvain Entressangle
Kuratorzy:
Agnieszka Sachar
Martyna Sobczyk