Publikacje
Publikacje
Małgorzata Blamowska. Wszystkie wcielenia kobiety
Publikacja prezentuje malarstwo Małgorzaty Blamowskiej i zawiera 20 reprodukcji jej obrazów. Całości dopełniają eseje Lecha M. Nijakowskiego o modelach kobiet w świecie oraz Marii Anny Potockiej – o twórczości Blamowskiej i możliwej interpretacji jej prac.
Powinna zabrać ciebie lżejsza łódka. Rzeźba komemoratywna Krzysztofa M. Bednarskiego
Publikacja poświęcona jest rzeźbie komemoratywnej Krzysztofa M. Bednarskiego. Współcześnie autorska rzeźba funeralna jest rzadkością. Bednarski potrafi przenieść sztukę w kontekst śmierci i specyficznego miejsca eksponowania, jakim jest cmentarz. Polsko-włoski artysta odrzuca wyznaczone funkcją formy oraz tradycyjną, przesadnie sentymentalną symbolikę. Stwarza nowe symbole życia po śmierci, odwołujące się do osobowości zmarłego.
Tadeusz Kantor – Always and Everywhere an Artist
Wystawa w Bukareszcie pokazuje wszechstronność Tadeusz Kantora. Od wczesnych obrazów, przez sławne parasolki, eksperymenty malarskie, rzeźby, obiekty sceniczne i dokumentacje teatralne. Zwieńczeniem jest wprowadzenie do niej postaci samego twórcy. Prezentujemy portrety fotograficzne dające wgląd w ekspresję i psychikę tego trudnego, ale fascynującego człowieka.
Janina Iwańska Szczęściara
W związku z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz MOCAK wydał przygotowaną przez Delfinę Jałowik publikację przedstawiającą losy byłej więźniarki obozu Janiny Iwańskiej, która trafiła do Oświęcimia jako dziecko.
Jedzenie w sztuce
Jedzenie w sztuce to kolejna wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której łączymy sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi. Katalog wystawy zawiera reprodukcje prac kilkudziesięciu artystów oraz teksty autorstwa między innymi: Carolyn Korsmeyer, Wojciecha Nowickiego, Marii Anny Potockiej, Andy Rottenberg, Agaty Stronciwilk.
Poles Keep Painting: Works from the MOCAK Collection
Litewsko-angielska publikacja zawiera dwa eseje (Moniki Krikštopaitytė i Marii Anny Potockiej), reprodukcje prac wraz z ich opisami oraz krótkie biogramy artystów.
Michel Kichka Inna Jerozolima
Inna Jerozolima to po Drugim pokoleniu i Falafelu na ostro – kolejna wydana przez MOCAK powieść graficzna Michela Kichki, znanego żydowskiego rysownika pochodzącego z Belgii.
Daj mi wszystko
Publikacja wydana z okazji przekazania przez Teresę i Andrzeja Starmachów na rzecz dwóch krakowskich Muzeów – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Muzeum Fotografii w Krakowie – darowizny, na którą złożyły się dzieła kluczowe dla polskiej sztuki współczesnej.
Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej
Agnieszka Osiecka w Dziennikach często wspomina o robieniu zdjęć, oddawaniu klisz do wywołania oraz wykonywaniu odbitek. Publikacja oprócz reprodukcji fotografii Agnieszki Osieckiej zawiera wybór z jej Dzienników oraz niepublikowanych wcześniej listów, teksty Marii Anny Potockiej, Magdy Umer, a także fragmenty wywiadu Jana Ordyńskiego z Danielem Passentem.
Krystian Lupa Wyspa
Krystian Lupa studiował na ASP w Krakowie i nadal ciągnie go do obrazu. Realizuje to w doskonałych wideoscenografiach oraz w rysunkach, obecnie przede wszystkim komputerowych. Jakby tego było mało, uprawia również autobiograficzne pisarstwo. Analizuje siebie i bliskich. Publikacja zawierająca formy prozatorskie oraz rysunki Krystiana Lupy została poprzedzona wstępem Marii Anny Potockiej.