OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Tydzień Seniora 2014

Tydzień Seniora 2014

Ostatni tydzień listopada tradycyjnie w MOCAK-u szczególnie poświęcony jest seniorom. W tym czasie Muzeum zaprasza zorganizowane grupy na nieodpłatne warsztaty i oprowadzania. W roku 2014 odbyły się  cztery takie spotkania, w których uczestniczyły osoby związane z Fundacją dla Seniora „Z Życiem”, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, członkowie krakowskiego Klubu Seniora „Betania” oraz Klubu Kuźnia przy Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida w Nowej Hucie.

Spotkania obejmowały przybliżenie działalności Muzeum oraz interaktywne oprowadzanie po wystawach prezentowanych w głównym budynku. Uczestnicy zobaczyli prace z Kolekcji MOCAK-u prezentowane na wystawie stałej oraz na wystawach czasowych Instalacja czy obiekt? i Mikołaja Smoczyńskiego Przedmiot, przestrzeń, fotografia, a także ekspozycję prac Juliana Opiego. Jednocześnie zostali zaproszeni do dyskusji, samodzielnego interpretowania dzieł i pracy na przygotowanych materiałach edukacyjnych.

Dziełem, które według relacji uczestników wywołało w nich najsilniejsze emocje, była instalacja Roberta Kuśmirowskiego, interpretowana jako „wystawa szpitalnego wyposażenia”. Część prezentowanych obiektów rozpoznawano na podstawie własnych doświadczeń. Fakt, że „przedmioty niegdyś bardzo użyteczne, obecnie trafiły do zagraconej piwnicy”, nasuwał myśl o „czasie, którego nie można zatrzymać; przedmioty ulegają zapomnieniu, pokrywają się kurzem, brudem”. Jako inspirację do stworzenia własnej instalacji wskazano przedmioty związane z pracami w ogrodzie. Wśród opinii podsumowujących spotkanie, pojawiła się i taka: „cieszę się, że zwiedziłam tę wystawę, bo mam ogólne wyobrażenie o sztuce współczesnej”.

Prowadzenie: Karina Jarzyńska