OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Czym jest homofobia? Spotkanie towarzyszące projektowi Krzysztofa Wodiczko //Niebo nad Krakowem. LGBT mówi//

Przejdź do wystawy

Czym jest homofobia? Spotkanie towarzyszące projektowi Krzysztofa Wodiczko Niebo nad Krakowem. LGBT mówi

26.09.2021 godz. 19.00

Opublikowano: 17.09.2021

W niedzielę 26 września o godzinie 19 zapraszamy na spotkanie towarzyszące najnowszemu projektowi Krzysztofa Wodiczko Niebo nad Krakowem. LGBT mówi. Dronowy pokaz na Rynku Głównym. W rozmowie wezmą udział artysta Krzysztof Wodiczko, filozof Jan Woleński oraz dyrektor MOCAK-u Maria Anna Potocka. Po spotkaniu zachęcamy do uczestnictwa w pokazie na Rynku Głównym (od godziny 20.30).

Dyskusja odbędzie się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20, w sali zielonej. Wstęp 2 zł, bilety do nabycia w dniu wydarzenia w księgarni MOCAK-bookstore-BUNKIER. Liczba miejsc ograniczona.

Moje poglądy nie mogą ograniczać wolności drugiego człowieka

Homofobia – podobnie jak antysemityzm – to spuścizna kulturowo-religijnych absurdów, z których stopniowo wychodzimy, ale jest to proces powolny i bolesny. Obecnie obserwujemy – mam taką nadzieję – resztki złych emocji, którymi karmią się ludzie skażeni agresywną pustką. Chcą o coś koniecznie walczyć, ale wybierają temat, który czyni ich moralnymi przestępcami. Nie ma ich wielu, ale mimo to potrafią zdominować pejzaż społeczny. Tych z ulicy wspierają asekuranci zza ekranu. A gdzieś w zaciszu kryje się wielu, którzy z „tradycji” są homofobami i antysemitami. W sumie mamy wielowarstwową grupę tak czy inaczej wrogą. Na tych emocjach grają cyniczni politycy, szukający tanich chwytów na zdobycie przychylności wyborców.

Psychologowie i naukowcy uznali homoseksualność za orientację równoprawną heteroseksualności, niemającą cech choroby czy dewiacji. Około 10 procent ludzkości odczuwa pociąg seksualny do własnej płci i ten argument statystyczny jest kolejnym potwierdzeniem normalności. Jeżeli homoseksualność jest równoprawna heteroseksualności, to dlaczego „społeczne i prawne łaski” są osobom homoseksualnym dozowane tak skąpo? Polska jest w tych praktykach na szarym końcu, bo nie przeszła nawet progu związków partnerskich.

O równoprawności osób homoseksualnych w społeczeństwie demokratycznym należy rozmawiać bezpośrednio z ludźmi. I znaleźć drogę oraz sposób, które tę rozmowę ułatwią. Wydaje się, że istotna byłaby zmiana retoryki. Zamiast wyrazów opisujących zjawiska socjologiczne, należałoby używać słów uruchamiających wyobraźnię, słów, które pozwolą wczuć się w sytuację „tamtego” człowieka.

Istnieją też artystyczne sposoby odwoływania się do wrażliwości społecznej. Tę drogę dawno temu odkrył Krzysztof Wodiczko. Przez lata realizował działania w przestrzeniach publicznych, ukazując w przejmujący sposób najbardziej bolesne sprawy wybranego miejsca. We wrześniu 2021 roku MOCAK zorganizuje jego trzecią projekcję w Krakowie. Pierwsza dotyczyła przemocy domowej wobec kobiet, druga traumy żołnierzy wracających z Afganistanu, obecna ukaże krzywdę, na jaką nierówność społeczna skazuje osoby nieheteroseksualne. Dwie poprzednie były wyświetlane na wieży ratuszowej. Najnowsza odbędzie się w jej pobliżu. Oczy osób mówiących o swoich problemach będą widoczne na monitorach unoszonych przez drony. Taka „technologiczna” forma spotkania z osobą pokrzywdzoną okazuje się drogą skutecznie uruchamiającą wyobraźnię na cudzy los.

Maria Anna Potocka

Więcej informacji o projekcie Krzysztofa Wodiczko Niebo nad Krakowem. LGBT mówi. Dronowy pokaz na Rynku Głównym.

Wydarzeniu towarzyszy polsko-angielska publikacja pod tym samym tytułem.

W dniu spotkania książkę Krzysztof Wodiczko. Niebo nad Krakowem. LGBT mówi będzie można kupić w promocyjnej cenie (z rabatem 20%) w księgarni MOCAK-bookstore-BUNKIER (Pałac Potockich, Rynek Główny 20). W cenie biletu uczestnicy spotkania otrzymają Obalenie wojen Krzysztofa Wodiczko.

Krzysztof Wodiczko Niebo nad Krakowem. LGBT mówi. Dronowy pokaz na Rynku Głównym

Rynek Główny, 24, 25 i 26 września (piątek, sobota, niedziela). Każdego dnia odbędą się trzy projekcje: o godzinie 20.30, 21 i 21.30.


Więcej informacji o projekcie Krzysztofa Wodiczko Niebo nad Krakowem. LGBT mówi. Dronowy pokaz na Rynku Głównym >>>

Wydarzeniu towarzyszy polsko-angielska publikacja pod tym samym tytułem. Więcej informacji o książce >>>

W dniu spotkania książkę Krzysztof Wodiczko. Niebo nad Krakowem. LGBT mówi będzie można kupić w promocyjnej cenie (z rabatem 20%) w księgarni MOCAK-bookstore-BUNKIER (Pałac Potockich, Rynek Główny 20). W cenie biletu uczestnicy spotkania otrzymają Obalenie wojen Krzysztofa Wodiczko.

Krzysztof Wodiczko Niebo nad Krakowem. LGBT mówi. Dronowy pokaz na Rynku Głównym

Rynek Główny, 24, 25 i 26 września (piątek, sobota, niedziela).

Każdego dnia odbędą się trzy projekcje: o godzinie 20.30, 21 i 21.30.