OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Dzień / Noc Muzeów 2021 w MOCAK-u

Dzień / Noc Muzeów 2021 w MOCAK-u

21.05.2021 godz. 11–22

Opublikowano: 13.05.2021

W piątek 21 maja 2021 roku zapraszamy na Noc Muzeów do MOCAK-u! Zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawy oraz wziąć udział w wydarzeniach zorganizowanych specjalnie z tej okazji.

Ze względu na ograniczenia pandemiczne, a co za tym idzie bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników muzeów Urząd Miasta Krakowa, organizator Krakowskich Nocy, podjął decyzję o zmianie dotychczasowej formuły przedsięwzięcia, ograniczając dostępność zbiorów muzealnych do stałych, dziennych godzin otwarcia poszczególnych instytucji muzealnych. Niektóre muzea wydłużają czas zwiedzania, a część zaprasza wyłącznie do odwiedzin online.

MOCAK w piątek 21 maja będzie czynny w godzinach 11–22 (ostatnie wejście na ekspozycje o godzinie 21.30). Tego dnia wszystkim zaoferujemy bilet specjalny za 2 zł. Dla wspólnego bezpieczeństwa zwiedzających obowiązuje regulamin dostosowany do wymogów sanitarnych, który dostępny jest tutaj.

Dzień wcześniej, 20 maja, zostaną otwarte dwie nowe wystawy:

PROGRAM WYDARZEŃ

  • Mirosława Bałazy o wystawie Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego Pieśń ostateczna (Galeria Beta), godz. 16

Zapraszamy na 20-minutowe kuratorskie wprowadzenia do ekspozycji. Paweł Althamer i Artur Żmijewski od 2017 roku tworzą kolaże odwołujące się do dzieł poetów. Inspirują się między innymi Czesławem i Oskarem Miłoszami, Paulem Celanem, Stanisławem Grochowiakiem i Rafałem Wojaczkiem.

Krzysztof M. Bednarski opowie o swojej ekspozycji, dedykowanej dwóm niedawno zmarłym wybitnym twórcom – Krzysztofowi Pendereckiemu i Adamowi Zagajewskiemu. Wystawa w MOCAK-u będzie szerszą prezentacją sztuki komemoratywnej tego artysty.

  • Archiwum MOCAK-u, godz. 12–18

Archiwum MOCAK-u liczy ponad 32 tysięcy obiektów. Znajduje się w nim dziewięć zbiorów tematycznych: Artyści z Kolekcji, Grupa Krakowska, Galeria Krzysztofory, Marian Eile, Władysław Hasior, Mieczysław Porębski, Mikołaj Smoczyński, Krzysztof Wodiczko oraz archiwum dotyczące bieżącej działalności Muzeum.

Kamila Podniesińska z Działu Sztuki indywidualnie oprowadzi po Archiwum i zaprezentuje wybrane prace. W Archiwum w danej chwili, oprócz pracowników, może przebywać tylko jedna osoba zwiedzająca.

  • Muzeum u Ciebie, czyli autobus MOCAK-u, godz. 11–19
    miejsce: autobus MOCAK-u, przed wejściem do Muzeum od strony ul. Lipowej 4

Na mobilnej wystawie prezentujemy prace 23 artystów z Polski i zagranicy. Są to wideo, fotografie oraz niewielkie instalacje zaaranżowane przez artystów w gablotach. Specjalnie na potrzeby Kolekcji Wizytującej nowe prace stworzyli Krzysztof M. Bednarski, Kamil Kukla, Piotr Lutyński i Adam Rzepecki.

Autobus będzie można zwiedzać w towarzystwie przewodników i przewodniczek.

  • Pokazy wideo w sali audiowizualnej, godz. 11–22

W sali audiowizualnej dostępna będzie dokumentacja wideo projekcji publicznej Krzysztofa Wodiczko, która odbyła się na Rynku Głównym w Krakowie w 1996 roku (Wieża ratuszowa, Kraków, 1996, Kolekcja MOCAK-u).

Aktualne wystawy w MOCAK-u:

Ponadto:

W recepcji MOCAK-u dla dzieci dostępne będą wybrane zeszyty edukacyjne z cyklu Twórcza Kolekcja.

Konkurs inspirowany fotografiami Mariana Eilego

Zachęcamy do udziału w instagramowym konkursie inspirowanym fotografiami z wystawy Mariana Eilego Artysta i redaktor. Zapoznajcie się z pracami na ekspozycji, a następnie odtwórzcie postaci i sceny ukazane przez artystę.
Więcej informacji tutaj >>

MOCAK BOOKSTORE

Przez cały dzień w księgarni MOCAK Bookstore będzie obowiązywać specjalna promocja: jeśli ktoś kupi trzy książki wydane przez MOCAK, to najtańszą dostanie za 1 zł.

Do zobaczenia!