OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Po co jest sztuka? Projekt KRAJ:OBRAZY w MOCAK-u

Po co jest sztuka? Projekt KRAJ:OBRAZY w MOCAK-u

Opublikowano: 19.11.2018

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowaliśmy w MOCAK-u międzynarodową wystawę pod tytułem Ojczyzna w sztuce. Okazało się, że rozmowa o tym, co dla każdego z nas dzisiaj znaczy patriotyzm i na czym polega pojmowanie ojczyzny, jest niezwykle potrzebna. Wystawa cieszyła się ogromną popularnością i zobaczyło ją 60 tysięcy widzów.

Tak rozległy temat wymagał oprawy informacyjno-edukacyjnej. Wydaliśmy obszerną, angielsko-polską publikację, zawierającą eseje odnoszące się przede wszystkim do – z jednej strony lokalnego, z drugiej globalnego – pojmowania ojczyzny.

Ekspozycji towarzyszył program edukacyjny KRAJ:OBRAZY, obejmujący oprowadzania po wystawie ze specjalnym przewodnikiem oraz warsztaty tematyczne mające pogłębić refleksję na temat tego, „czym jest dla mnie mój kraj i czym jest dla mnie mój świat”. Dwa z tych spotkań miały bardzo szczególny charakter. Oba odbyły się poza Muzeum. Łukasz Surowiec, artysta zaangażowany i tym samym dobrze czujący problemy innych, spotkał sią z więźniami Aresztu Śledczego na Montelupich w Krakowie i razem z nimi stworzył pracę nawiązującą do godła Polski. Z kolei Monika Drożyńska pracowała z pacjentami Szpitala Babińskiego w Krakowie, z którymi haftowała hasła związane z ich odczuciami dotyczącymi ojczyzny, domu oraz ich miejsca w świecie.

W ramach programu edukacyjnego związanego z Ojczyzną w sztuce MOCAK wydał kolejny, już jedenasty zeszyt z serii Twórcza Kolekcja, poświęcony pracom poszerzającym rozumienie ojczyzny.