OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Wchodzę w każdą rzeczywistość//

Shinji Ogawa Wchodzę w każdą rzeczywistość

24.10.2019 - 15.03.2020

Wystawa z okazji 60. urodzin artysty. To pierwsza tak szeroka prezentacja wybranych prac Shinjiego Ogawy znajdujących się w Kolekcji MOCAK-u. Została ona uzupełniona o dzieła wypożyczone od artysty i z kolekcji prywatnych (Mizuho Ogawy, Seiichiego Yoschina oraz STANDING PINE).

Na wystawie prezentujemy kilkadziesiąt prac z lat 2005–2019 – rysunki, obrazy oraz interwencje malarskie na drukach. Ekspozycja została podzielona na następujące tematy: urbanistyka utopijna, inspiracje polskie oraz przetworzenie tradycyjnego malarstwa i drzeworytu.

Twórczość Shinjiego Ogawy w doskonały sposób oddaje kwintesencję sztuki japońskiej. Charakteryzuje ją perfekcyjny warsztat, niezwykła detaliczność i precyzja. Artysta sięga po wizerunki znanych budynków, miejsc oraz przedstawienia z obszaru kultury (malarstwa, muzyki, filmu, drzeworytu japońskiego). Bezbłędny na pierwszy rzut oka realizm ujęcia skłania widza do uznania prawdziwości danej sceny, skupienia się wyłącznie na wirtuozerii użycia klasycznych technik malarskich i rysunkowych. Jednak po bliższej analizie pojawia się wątpliwość co do wiarygodności obrazu. Czy na Rynku w Krakowie nie brakuje Wieży Ratuszowej? Czy na placu św. Marka w Wenecji są dwie dzwonnice? Dlaczego na portrecie pani Récamier brak modelki?

Artysta gra z widzem i postulatem wiernej reprezentacji świata – usuwa, dodaje, rozdziela, uzupełnia, tworzy na nowo. Poprzez swoje prace zdaje się mówić: Przestań wierzyć w obraz. Pobudza w odbiorcy czujność percepcyjną w stosunku do przedstawień, które wydają się znane i pewne. Istnieje kilka poziomów manipulacji. Najtrudniej dostrzec je w przypadku tradycyjnych widokówek z fotografiami miejsc. Shinji Ogawa wprowadza na nich niezwykle delikatne, wtapiające się w obraz zmiany, które sprawiają, że całość przedstawienia staje się podejrzana. Artysta sięga po różne źródła i konwencje przedstawień, miesza je ze sobą, dekonstruuje, doprowadza do absurdu. W jego pracach kultura europejska zostaje przefiltrowana przez mentalność japońską.

Shinji Ogawa (1959) – urodzony w Yamaguchi w Japonii. W 1983 roku obronił dyplom na Wydziale Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie w Mie. Mieszka i pracuje w Nagoi.

Miejsce:
Galeria Beta
Data wystawy:
24.10.2019 - 15.03.2020
Wernisaż:
24.10.2019 godz. 18
Artysta:
Shinji Ogawa
Kurator:
Delfina Jałowik
Więcej o artyście: